avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 258 soluții astăzi
Forum Activitate anewday

Activitate anewday

Buna, nu stiu daca e locul potrivit,
am fost recent transferata ca manager la raionul de lactate si ma intereseaza orice informatie in acest domeniu, privind organizarea, buna desfasurare a activitatii in acest domeniu. Un schimb de experienta cu alte cuvinte. Din interiorul firmei am aflat prea putin cred eu, ultimii manageri au plecat prin demisie si nu am avut de la cine sa preiau, eu am lucrat doar doua luni pe raioanele de mezeluri si congelate. Sunt noua in domeniu, dar vreau sa fiu pusa la punct, sa stiu tot ce e de stiut.
Mersi frumos!
Răspuns la discuția somajul si cartea de munca
Va multumesc pentru raspunsuri!
Sper ca puteti face legatura intre acest topic si cel referitor la concedierea mea dupa intoarcerea din CIC. Cand am fost ultima data la firma si am semnat decizia de intrare in preaviz, am intrebat de cartea mea de munca. Mi s-a spus ca nu am. Dar ca ei imi vor elibera documentele necesare care sa-mi ateste perioada lucrata la acea firma.
Vreau sa stiu in ce fel trebuie sa procedez pentru dosarul de somaj? Ce acte trebuie sa imi elibereze firma?
Va multumesc anticipat!
Răspuns la discuția Concediere dupa revenire din CIC
In ziua de azi ajungem sa ne declaram fericiti atunci cand suntem "dati in somaj"!

Ca urmare a discutiei pe care am avut-o in urma cu o saptamana cu patroana firmei unde "lucrez"(de maine sunt in preaviz) si mai ales, cred, a cererii de incetare a suspendarii CIM, azi am fost chemata la firma sa mi se prezinte noua oferta si avantajele mele.

A rezultat ca mi s-a facut o decizie de incetare a suspendarii CIM. Apoi, am primit un preaviz de 20 de zile in temeiul dispozitiilor art. 65 si 75 (1) din CM, incepand cu data de 31 august a.c., cu dreptul de a absenta 4 ore pe zi, pe hartie, faptic nu merg deloc la servici.

Au mai cuprins si art 67 din CM prin care conform contractului colectiv de munca la incheierea perioadei de preaviz voi beneficia de un salariu.

Urmeaza sa mai semnez decizia de concediere, pe care am citit-o la birou. Sunt reluate toate cele scrise in deciziile de azi.

Mi s-a mai spus ca urmeaza sa trimita ei o adresa Agentiei pt Ocupare Fortei de munca prin care vor specifica ca societatea nu dispune de alte posturi vacante in cadrul unitatii.
Intrebare: pot sa ii verific daca trimit aceasta adresa sau ma bazez pe cuvantul lor?

Concluzie: dupa cateva ape tulburi, s-a putut rezolva conform legii. Si asa am ajuns sa fiu fericita ca voi intra in somaj!

In orice caz, ma bucur foarte mult ca am putut sa ma informez de la dumneavoastra, cei care imi urmariti topicul, astfel am stiut cum sa pun problema si am izbandit! Sunt ferm convinsa ca atatia alti colegi de-ai mei s-au lasat impresionati de tonul total neprofesional si impoliticos cu care au fost anuntati ca se renunta la serviciile lor si nu au stiut ce au de facut.

Va multumesc inca o data!
Si cred ca am sa revin si cu decizia finala.
Răspuns la discuția Concediere dupa revenire din CIC
Multumesc tuturor celor care mi-au raspuns. Asa cum am mai citit pe acest forum, impartasesc si eu sentimentele altui utilizator: sunt foarte placut surprinsa de promptitudinea raspunsurilor si la subiect. Felicitari!

PS: Azi merg sa depun cererea de incetare a suspendarii CIM.
Răspuns la discuția Concediere dupa revenire din CIC
Va deranjez cu inca o intrebare referitoare la demisie. Mi-ati scris in paranteza ca este vorba despre art 81 si nu sunt lamurita care este diferenta intre acest articol si art 79.
Va multumesc anticipat!
Răspuns la discuția Concediere dupa revenire din CIC
Va multumesc foarte mult!
Mi-ati explicat foarte clar ce am de facut, exact de asta aveam nevoie, pentru ca angajatorii din ziua de azi au un talent in a intoarce totul in favoarea lor. Cu siguranta am sa revin sa va consult. Mi se pare un site grozav!
Răspuns la discuția Concediere dupa revenire din CIC
Multumesc frumos!
Vreau sa stiu si daca am dreptul sa nu semnez nimic pana nu ma documentez (asta in cazul in care doar imi vor insirui niste legi fara textul legii in sine).
Buna ziua.
Pe data de 30 august mi se termina concediul de crestere al copilului. Saptamana aceasta am sunat la firma unde lucrez sa ma interesez despre procedura de reintoarcere din CIC (eu am fost prima lor angajata in aceasta situatie). Am primit cu stupoare vestea ca nu mai au nevoie de mine. Fara sa imi explice clar motivul sau procedura pe care o vor adopta. Am trecut peste socul initial de a ma trezi ca peste o saptamana eu nu voi mai fi in campul muncii. Dar vreau sa stiu ce anume trebuie sa fac eu ca sa nu aiba nimic sa imi reproseze, mentionez ca nu sunt de acord sa semnez demisie. Si la ce pot sa ma astept de la ei cand voi merge la firma pe data de 31 august. Am avut o discutie nu foarte amicala, nici macar profesionala cu administratora firmei si mi-a lasat de inteles ca nu restructureaza postul meu, dar nici nu au nevoie de mine nici pe postul vechi, nici pe alt post.
Va multumesc anticipat si astept un raspuns prompt.