avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 520 soluții astăzi
Forum Activitate cesar17ciprian

Activitate cesar17ciprian

Buna ziua,as dori sa aflu care sunt pasii pentru infiintarea unui club sportiv,mai exact cu ramura sportiva fotbal.O scoala de fotbal.Va multumesc
Buna ziua,as dori sa aflu solutia unei probleme.
Plec din tara pentru 1 luna de zile,am avion din Budapesta la Roma,plec insotit de un copil care nu are 18 ani.Imputernicirea pentru a iesi din tara trebuie sa fie tradusa si in limba maghiara si italiana?
Răspuns la discuția Concesiunea unui teren
Un notar ar putea sa ma lamureasca in aceasta privinta?Va multumesc ptr lamurire.Eu speram ca este posibil,sa mi transfere mie dreptul de concesiune,sau ceva de genul
Răspuns la discuția Concesiunea unui teren
deci sa inteleg ca in nici un mod nu se poate realiza?Eventual in ce fel as primi eu un teren in concesiune,ar trebui sa discut direct cu primaria,sau este vreo alta modalitate?
Răspuns la discuția Concesiunea unui teren
nu se punea problema sa-l cumpar,ci se pare printr-un artificiu se poate sa-l dobandesc,de aceea ma gandeam ca cineva stie ceva de in legatura cu aceasta dilema.El mia spus ca nu pot deveni eu propietar,asta e clar,dar ca se poate sa construiesc pe el,printr-o hartie notariala
Răspuns la discuția Concesiunea unui teren
Da,cam asa ceva.Ideea este ca ptr o suprafata de 600 mp,mia cerut suma de 1800 euro,desi repet terenul este concesionat de catre propietar.El la obtinut prin legea 18,si din motive pe care nu le stiu nu a construit nimic pe terenul respectiv,el urmand ca in termen scurt sa piarda terenul in favoarea primariei.Nevrand sa-l piarda el mil da pe suma mai sus amintitta,si din cate mia spus el mia sugerat sa ma consult cu un notar,ca totul se poate face
Buna ziua.As dori sa aflu parerea unui expert in domeniu.Doresc sa cumpar un teren pentru casa,dar din lipsa fondurilor nu reusesc.Am primit o oferta din partea unei persoane care are un teren concesionat de a construi pe acel teren,el spunandu-mi ca totul este perfect legal,indrumandu-ma la un notar pentru a ma lamuri.Dar pana maine nu prea am rabdare si as vrea sa aflu parerea unui expert.Propietarul ma asigurat ca se pot face acte notariale,pentru a fi in regula,dar vreau sa ma lamuriti care ar fi riscurile.Nu vreau sa ma trezesc ca construiesc casa si raman fara ea.Va rog,ajutati-ma
Buna ziua.Vreau sa aflu parerea unui expert in domeniu,care ma poate lamuri.
Iata care este problema.Am intentia de a cumpara un teren pentru constructia unei case,am luat legatura cu o persoana care are un teren in afara orasului,care la primit prin legea 15.Aceasta persoana mia cerut o suma infima raportata la valoarea terenului,as vrea sa stiu care sunt riscurile.Acesta ma asigurat ca pot concesiona terenul si pot construi fara probleme pe el.Mia sugerat sa discut cu un notar,ca sa ma asigur ca e totul in regula,dar pana maine nu mai am rabdare.Daca cineva ma poate ajuta....i-as multumi anticipat.Vreau sa stiu daca are rost sau ma complic...sin cer nu as vrea sa ma trezesc cand totul este gata ca de fapt am facut casa ptr altcineva.Va multumesc