avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 526 soluții astăzi
Forum Activitate nahilia

Activitate nahilia

Discuție uzucapiune?
Buna ziua,
In momentul cand s-a eliberat un titlu de proprietate s-a omis trecerea unei suprafete de teren, unde am construita o casa.
Pe titlu sunt trecute mai multe persoane, sunt mai multi mostenitori, iar eu sunt mostenitorul unuia dintre mostenitorii ce sunt trecuti pe titlu.
Stapanesc suprafata de teren unde am consruita casa plus inca 2 parcele trecute in titlul de proprietate de 10 si platesc impozit pentru ele la primarie.
Ce trebuie sa fac, pentru ca nu am nici autorizatie de construire pe casa?....vreau sa ma pun la punct cu toate...
Ma pot folosi de uzucapiune, avand in vedere ca detin acel teren de 10 ani.
Multumesc anticipat.
Multumesc de raspunsuri si ajutor:D. M-ati ajutat cu informatiile date. Am sa caut in continuare..putin de aici,.,putin din alta parte si am sa reusesc sa-i dau de capat.
Terenul este situat in extravilan si se regaseste in ambele Registre Agricole ale celor 2 comune, in prima din 2003 (..x..), iar in urma realizarii planului parcelar, se regaseste si in cea dea doua, din 2010 (...y...)
Cei de la prima primarie, de unde am titlu de proprietate(...x...), nu recunosc intabularea si spun ca trebuie HG de delimitare a hotarelor comunelor.
Intrebarea este: ce act imi atesta mie amplasamentul terenului? Intabularea...HG-ul...titlul de proprietate..contractul de vanzare cumparare?
Unde platesc impozitul pe teren al carui amplasament este "incert"? Suna ciudat..stiu..
Problema este urmatoarea:
In titlul de proprietate este trecuta o comuna..x.., in antecontract de vanzare cumparare (2006), contractul de vanzare cumparare (2006) aceeasi comuna...x.. .
In 2010 s-a facut plan parcelar si acel teren apare ca apartinand altei comune...y... S-a facut si intabularea pe noua comuna...y... Unde platesc acum impozitul, la ce comuna? Ce iau in considerare, titlul de proprietate, contractul de vanzare cumparare sau planul parcelar si intabularea? Amandoua vor sa primeasaca impozit.
Eu am facut plata la comuna y, dar si cealalta comuna vrea sa incaseze impozitul. Imi trebuie un articol de lege care sa-mi arate ca amplasamentul unui teren este atestat de intabulare si nu de HG de delimitare a comunelor. Trebuie sa le demonstrez celor de la prima comuna ...x...de faptul ca eu nu mai am de ce sa platesc impozit la ei, o data ce terenul este intabulat pe alta comuna.
Multumesc.
vai...sarumana..multumesc ffff mult de raspuns...
problema este ca trebuie sa stiu si celelate etape...de ceea ce face in continuare CJ-ul..
Buna seara,
Am o nelamurire cu privire la trecerea unui bun din domeniul public in cel privat al unei comune. Exista o hotarare de Consiliu local.
Mai departe nu prea inteleg ce se intampla...
Consiliul local propune printr-o adresa Consiliului judetean sa initieze un proiect de hotarare de guvern? Consiliul judetean comunica proiectul de hotarare de guvern Prefectului pentru a-i verifica legalitatea? mai apoi il trimite Secretariatului General al guvernului si unor insitutii publice de avizare? Care sunt institutiile publice care isi dau avizul pentru proiectul de hotarare de guvern?
Multumesc....sper sa ma puteti ajuta...sper ca am inteles bine ce am citit pana acum cu privire la subiect..vroiam sa ma consult cu cineva sa-mi confirme ca am inteles corect..
Răspuns la discuția concesiune
Art. 969 Cod civil
"Conventiile legal facute au putere de lege intre partile contractante.
Ele se pot revoca prin consimtamintul mutual sau din cauze autorizate de lege."
Articolul de mai sus imi da posibilitatea sa fac plata redeventei in avans, chiar daca redeventa este o datorie, obligatie, renta care se plateste periodic, la date fixe si sub forma de cote fixe?
Ca si contractul de locatiune, contractul de consesiune nu este un contract cu executare succesiva?
Răspuns la discuția concesiune

Da este vorba de un SRL.
Constractul nu a fost semnat inca.
Doream sa stiu daca se poate insera un articol referitor la plata anticipata in contractul de concesiune, pentru ca am gasit doar redevente lunare si anuale. Se pare ca se poate.Multumesc de promtitudine.
Discuție concesiune
Buna seara,
Intr-un contract de concesiune se poate insera un articol referitor la posibilitatea platii anticipate a redeventei?
Daca dispune de bani, pe langa plata anuala sa mai aiba posibilitatea sa plateasca si inainte suma totala pe cei 49 ani.
Exista vreun articol de lege care sa interzica plata anticipata?
Multumesc