avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 844 soluții astăzi
Forum Activitate antibibita

Activitate antibibita

Deci, asa cum v-am promis, am revenit.
Am scos de la Judecatorie certificat de grefa, am mers cu acesta la ANAF, si au sistat procedura de executare silita (inca nu se facuse poprire pe cont), urmand sa se revina asupra acesteia dupa judecarea contestatiei PV.
Asadar am cam rezolvat momentan.
Multumiri tuturor!
:closedtopic:
Multumesc Jocandi Causa=D>
O sa fac totusi un drum pana la Judecatoria unde este depusa contestatia respectiva, cu atat mai mult cu cat administratia este "in sprijinul contribuabilului" (ai mare dreptate in ceea ce priveste incompetenta si lipsa de responsabilitate in general a 99% dintre "organele" statului.
De la Judecatorie am numai citatia, in care este precizat la obiect "contestatie PV nr.xxxxxx" termenul de judecare fiind in feb.2012, acelasi nr.al PV apare si p!!e titlul executoriu.
Multumesc oricum, o sa postez cum s-a incheiat pana la urma.
Keep your good job
un raspuns exact de 10 puncte =D> ,la nivel teoretic aveti dreptate.
partile din proces sunt eu pe de o parte si CNADNR pe de cealta parte.
probabil greseala este la cei de la CNADNR?
adica desi acestia stiau ca respectivul pvc a fost contestat l-au inaintat totusi catre fisc.
deci eu nu am nici o vina, si va trebui sa ma cam plimb pe timpul si pe banii mei (vorba unui personaj pe care il stiti cu siguranta) pentru ca refuz sa platesc pentru ceva ce nu am savarsit.
As dori sa-i dau in judecata, da nu stiu exact pe care din cei doi-fiscul sau cnadnr???
multumesc matachiro!
nu inteleg de ce trebuie sa merg pana la judecatoria respectiva sa obtin acest certificat, din moment ce banuiesc ca instanta a citat ambele parti.
Stiam ca in momentul cand faci o contestatie asupra unui proces verbal, sanctiunea respectiva nu se aplica decat dupa solutionarea contestatiei.
mi se pare incorecta masura executarii silite inainte de judecarea contestatiei.
Am si eu un caz pe care as vrea sa vi-l prezint, poate stie cineva ce pot face pentru rezolvarea acestuia.
Este vorba de un proces verbal de contraventie intocmit de CNADNR in baza unei fotografii (lipsa rovigneta valabila).
Masina respectiva a fost inmatriculata pe persoana juridica, si a fost instrainata in mai 2010.Data la care acest auto a fost surprins fara rovigneta este 12 nov.2010.
Cumparatorul nu a inmatriculat masina pe numele sau, probabil nici pana acum.
In momentul vanzarii (mai 2010) , a fost emisa factura, masina a fost scoasa din evidenta de la adm.financiara, urmand ca respectivul sa se ocupe de inmatricularea acesteia pe numele sau in termen de 30 zile.
Asadar, am primit procesul verbal, am facut contestatie in termen de 15 zile de la primirea acestuia, primul termen fixat asa cum reiese din citatia primita de la judecatorie este in feb.2012.Cu toate acestea, am primit ieri de la ANAF titlu executoriu pentru amenda respectiva, desi contestatia pvc-ului se va judeca abia in feb 2012.

Am mers la ANAF, unde mi se solicita un certificat de grefa, pentru amanarea executarii silite.Pentru acesta ar trebui sa merg la Judecatoria Giurgiu, unde se afla pe rol dosarul de contestatie al pvc. Daca nu le duc certificatul de grefa imi vor bloca conturile si probabil vor lua cei 750 lei cat este cuantumul amenzii respective.
Oricum mi se pare aberant sa ceara certificatul de grefa respectiv atat timp cat pe citatie este precizat nr.proces verbal contestat.
Daca de exemplu se judeca la Satu Mare ar fi trebui sa merg pana acolo???

Stie cineva daca asta este procedura?
Emiterea acestui titlu executoriu este legala?

Va multumesc tuturor,