avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 172 soluții astăzi
Forum Activitate rompell

Activitate rompell

Răspuns la discuția succesiune cu probleme...
am spus mai sus ca nu am facut acceptarea succesiuni in termen de 6 luni, noi fiind in strainatate, si ne-am ocupat de inmormintare, de eliberare apartament plus ca aici era razboi si nu ne-am putut deplasa.
Răspuns la discuția succesiune cu probleme...
uitati ce scrie;(pune in vedere paratului sa precizeze daca intelege sa formuleze cerere reconventionala,in caz afirmativa sa acjite taxa jud., pune in vedere reclamantilor prin citatie sa depuna la dosar inscrisuri privind acceptarea mosteniri defunctului.--
2 frati mostenesc un teren si o cladire- primul frate are un fiu, -al 2 frate nu are copii-more primul frate si ramine mostenitor copilul , moare si al 2 frate dar lasa testament autentic altor persoane care au locuit cu el in strainatate. bunurile sunt in Romania, mostenitorul legal nu ii recunoaste pe cei mostenitorii testamentari .cel legal accepta expres in termen de 6 luni mostenirea, cei testamentari nu accepta expres pentru ca sunt in strainatate si nu cunosteau legile., dar in schimb mostenitorii testamentari deschid testamentul , fiind facut acolo, isi insusesc bani din conturi, se ocupa de tot ce inseamna inmormintare si tot ce a lasat defunctul in testament., cind au venit in romania mostenit. testamentari au deschis un proces deoarece mostenitorul legal nu ii recunoaste, chiar daca testamentul a fost inregistrat la nivel national. acum au proces pe rol, judecatoarea le cere documente de acceptare tacita, care sunt documentele care pot face dovada unei acceptarii tacite?- noi am ridicat bani din toate conturile din tara unde locuim, am facut toate demersurile pentru inmormintare, am eliberat apartamentul de toate bunurile si am semnat rezilierea contractului de inchiriere, deoarece defunctul locuia cu chirie,ne-am insusit toate bunurile din locuinta asa cum a lasat defunctul in testament.ce sanse sunt la proces, deoarece noi nu cunoastem prea bine legile .noi fiind din romania, dar plecati de 40 de ani in strainatate. va multumesc
Discuție credit bancar
o persoana fizica a luat un credit de la banca fara ipoteca, doar in baza dividendelor.nefiind angajata cu contract de munca. acum firma la care este asociat nu mai are profit si nici nu poate sa mai plateasca acel credit . banca a predat la o firma de recuperari. ce se poate intimpla.? firma de recuperare il contacteaza prin mail, telefon si ii zice ca il esecuta silit. ce inseamna executare silita in acest caz, deoarece pers. nu a garantat cu nimic.multumesc
pers.fizica detine 1 ha.teren agricol, pe care l-am arendat conf.contract arenda, la venituri noi am trecut nu bani ci PRODUSE AGRICOLE. am primit cartofi. cine imi spune daca trebuie sa fac vreo declaratie sau sa platesc impozit?va multumesc/.
Discuție act aditional
o p[ers. fizica inchiriaza un spatiu unui s.r.l.in baza unui contract inregistrat la finante de pers.fizica, acum termenul a expirat si am facut un act aditional la acel contract.-intrebare; actul aditional se mai inregistreaza la finante? #-o
Discuție chiriasi
s.c. are chiriasi intr-un imobil , chiriasi nu platesc chiria si parasesc spatiul. chiriasul nu recunoaste semnatura de pe contract. ce putem sa facem? s.c. are martori ,imobilul fiind chiar linga politia comunei, dl.politist cunoaste foarte bine problema , ce putem sa facem sa ne scoatem bani pe chirie si bani pe utilitatii?
Discuție chiriasi
s.c. inchiriaza la o pers.fizica un imobil pentru locuit ptr. o val./luna, persoana fizica respectiv chiriasul trebuie sa depuna la vreo autoritate contractul?
Răspuns la discuția contract
srl incaseaza chirie de la persoana fizica. srl inchiriaza imobil. chirias este persoana fizica.va multumesc si imi cer scuze.
Discuție contract
un srl face un contract cu o persoana fizica pentru un imobil trebuie sa inregistreze la finante acel contract? va multumesc.