avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 483 soluții astăzi
Forum Activitate mipa

Activitate mipa

Daca am un apt cu fratele meu pt care am curatela si care este internat la Socola, in ce conditii pot sa vand acest apartament? Mentionez ca fratele meu este pus sub interdictie.
Discuție invatamant
Rog a mi se comunica daca:
1. CA si profesor cu ~12 ani vechime si grad 2 dar suplinitor am dreptul sa refuz inspectia sefei de catedra ce este profesor titular fara nici un grad si cu 2 ani vechime?

2.Este LEGAL ca si catedra mea sa-mi fie luata de un salariat venit din alt domeniu, care are studii de pedagogie si doar un an vechime in invatamant, iar eu avand definitivat si grad 2 luate cu 10?

La Dl Ministru Funeriu insist a ajunge din septembrie 2011.Fara sanse.

Ce pot face legal si de bun simt?
Răspuns la discuția plata concediului de odihna
Va multumesc. Daca am fost angajata in Arges (primaria Campulung Muscel), domiciliul stabil il am in Bucuresti. Pot face reclamatia la ITM Bucuresti?
Răspuns la discuția Penalizari fond rulment
Va multumesc, administratorul a recunoscut ca a gresit cu penalizarile afisate.
Buna seara,Rog a mi se comunica in baza carui articol de lege administratorul de bloc are dreptul de a percepe penalizari la o suplimentare de fond rulment (afisata in decembrie si penalizata in ianuarie)in conditiile in care ai un fond (400 ron) si esti cu intratinerea la zi permanent.?

Am lucrat ca asistent personal al unei persoane cu handicap grav-deci angajatul unei primarii.La solicitarea angajatorului am cerut incetarea contractului de munca cu precizarea in scris a mi se acorda banii pe concediu de odihna.Desi am trimis prin posta cu confirmare primire nu am primit raspuns.Verbal, la ridicarea cartii de
munca, mi s-a spus ca nu mai au bani .Ca detaliu au angajat alta persoana in locul meu.(refuz sa comentez).Legal mai pot face ceva pentru banii de concediu
contractul de munca a incetat la 1 VI 2011
Discuție fond rulment
1.Cf legii 230 / 07 fondul de rulment e optional. Administratorul asociatiei de proprietari poate stabili in sedinta de comitet cu acordul acestora plata penalizarilor la acest fond in conditii de neplata?!
2.In genere, dupa cate zile de la afisarea intretinerii se pot percepe penalizari la intretinere|?
Sunt incadrata de la 1 septembrie 2000 intr-o unitate de invatamant.
In septembrie 2005 am fost la examen pentru ocupare post. Reancadrarea mi s-a facut incepand cu 1 octombrie 2005. In aceste conditii este normal sa primesc sau nu sporul de stabilitate avand in vedere ca acesta se acorda dupa 10 ani si eu acum am 11 ani vechime.