avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 683 soluții astăzi
Forum Activitate alyC

Activitate alyC

Am fost la protectia consumatorului, insa m-au indrumat spere politie spunand ca nu ma pot ajuta. La politie am depus o plangere si mi-au spus sa astept fara alte explicatii. As vrea sa stiu daca imi puteti spune care este termenul de solutionare a plangerii si care ar fi pasul urmator?
Buna,

la inceputul lunii august am apelat la o cunostinta pentru executia unui mobilier de bucatarie ( respectivul are un PFA), pentru care am platit un avans de 700 din totalul de 1400. Toata lucrarea trebuia terminata in doua saptamanii, dar nici in momentul de fata nu am primit nimic. I-am solicitat returnarea avansului, insa a refuzat categoric motivand ca banii din avans i-a folosit pentru materialul folosit la producerea mobileirului.
M-a tot amanat, mai nou nu raspunde la telefon, nu mai e de gasit nici la adresa din buletin, nici la atelier.
Mentionez ca am incheiat un contract de mana in care s-a specificat valoarea totala a lucrarii, valoarea avansului precum si termenul de executie. Pentru avans a refuzat sa imi elibereze chitanta sau factura spunand ca nu are la el chitantier si ca imi va da la o intalnire ulterioara, ceea ce nu s-a mai intamplat.
Va rog sa imi dati niste sfaturi, ce as putea face sa imi recuperez avansul?Contractul incheiat de mana are vreo valoare?