avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 488 soluții astăzi
Forum Activitate mariammm

Activitate mariammm

Situatie: decedatul are un copil din prima casatorie care la randul lui are un copil. Decedatul a fost recasatorit timp de 34 de ani fara a mai avea copii din a 2-a casatorie. Acum a 2-a sotie solicita copilului decedatului sa semneze un fax prin care ar urma sa renunte la mostenire, fax pentru ca persoanele locuiesc in orase diferite. Decedatul, cu un an in urma i-a solicitat o copie dupa buletin copilului, spunandu-i ca vrea sa-l treaca in testament.
Intrebare: Cum afla copilul ce contine de fapt testamentul si care sunt realmente bunurile decedatului? Deschide sotia succesiune si copilul trebuie sa astepte sa fie chemat sau initiaza el succesiunea?
Va multumesc.
am calculat ca mai sus si intr-adevar nu mi-a scazut impozitul, doar contributiile. Cum as putea sa-i explic ca salariul net e ce ramane in mana, ea mi-a scris cat apare la rubrica venit net pe fluturas (adica fara scaderea impozitului), gasesc un document oficial, va rog? Ea sustine ca poate doar adauga pe adeverinta mentiunea rest de plata, dar la ajutor incalzire cred ca se uita la salariu net nu la mentiuni. Multumesc
pe fluturasul de salariu apare rubrica venit net, iar la final rest plata(mai mic cu cca. 1oo ron decat venitul net). Pe adeverinta pt ajutor incalzire mi-a scris suma de la venitul net. Nu trebuia sa-mi scrie Salariu net= suma cu care raman in mana? Va rog o lamurire.