avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 518 soluții astăzi
Forum Activitate hulian

Activitate hulian

Răspuns la discuția anulare act vanzare cumparare
Pai socrii mai au o cladire veche pe acel teren, pe care fusese emis un act de demolare in urma afectarii acesteia la inundatiile din 2005, dar care nu a fost demolata, Primaria, constatand aceasta si punandu -i pe socri sa plateasca impozit pe acea cladire, anul trecut, cu toate ca acea cladire e pe terenul fostilor soti acum.
Plus ca, in procesul de partaj al fostilor soti, socrii s-au constituit ca terta parte si au martori, cu probe de interogatorii acceptate de catre instanta, in care se adevereste existenta celor doua imobile apartinatoare socrilor.

si secundo:daca fiica doreste sa le dea in natura parintilor, mai trebuie sa-si puna aparator(avocat)?, aceasta fiind chemata in acest proces , ca parat, de catre parintii ei.
Socrii doresc anularea unui act de v-cump, la 4 ani de la perfectarea lui, in urma divortului fiicei acestora de fostul ginere.
In actul respectiv nu sunt trecute si cladirile care existau l acea data pe terenul respectiv.
O cladire mai veche, afectata de inundatii, pe care socrii inca platesc impozit pe cladiri si o cladire noua, construita inante de vanzare, pe care nu exista autorizatie de constructie.
Fiica acestora doreste sa le redea, in natura terenul si cladirile, dar fostul ginere nu.
Aceasta deoarece el nu i mai doreste pe ei ''in aceeasi curte'' cu el.
Socrii s au constituit si ca terta parte in procesul fostilor soti de partaj al bunurilor imobile, dar acest proces a fost blocat de socri, printr un proces intentat de ei insisi, cate cei doi fosti soti, la 4 ani de la divortul primilor.
Intrebare: au sanse socrii sa obtina anularea actului de vanz-cump?
Multumesc!
Am 2 probleme. Primo: se poate obtine interdictia accesului fostului sot in apartament, acesta fiind in proces de partaj, in curs? El locuieste in strainatate, iar noi mai avem o casa neterminata, la rosu, tot in proces de partaj. Eu locuiesc cu copilul in apartament. Pot sa uzez de dreptul la intimitate si sa imi aduc prietenii, rudele, fara acordul expres al fostului sot?
Secundo; se poate obtine interdictie de a se apropia la o distanta mai mica de, sa zicem, 200 de metri de persoana mea? Daca da, in ce conditii, in baza caror articole din care legi? Multam'!
multumesc.
si in cazul in care s-a inscris la un curs prin centrul de formare profesionala, la care a renuntat dupa prima zi?
cursul este printr-un proiect european si are la conditii si prevederile art 292 Cod penal, referitor la fals in declaratii.
e o rubrica acolo in care se declara somer cu o zi inainte de a declara ca nu este compatibil cu grupul tinta al proiectului.
buna seara. Ar fi urmatoarea situatie:o persoana are semnat un contract civil cu salariu peste 900 lei pe luna. indemnizatie de somaj simultan de pana n 500 lei. Contractul civil se supune Codului civil. In cazul in speta persoana nu a declarat veniturile la agentia locala de somaj, de cateva luni. Se returneaza banii si se suspenda sau inceteaza indemnizatia de somaj? Daca a declarat mai tarziu, respectiv dupa 3 luni, in loc de 3 zile, cum spune legea, e considerata contraventie sau infractiune? Carui articol din care cod ( al muncii sau de procedura civila) se supune problema? Multam' celor ce-mi raspund.