avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 641 soluții astăzi
Forum Activitate sica90

Activitate sica90

Răspuns la discuția Vanzare OLX
Ce inseamna oarecum?Daca fac toate astea,rampa nu este conforma cu ceea ce eu i-am trimis si refuz sa ii restitui banii,dar rampa ramane la dansul,el ma poate actiona in instanta?
Multumesc.
Discuție Vanzare OLX
Buna ziua,
M-am lovit si eu de o problema.Am vandut pe olx o rampa de injectie in iunie unui domn de la Arad cu plata ramburs.Dansul spune ca nu se potriveste pentru masina si vrea sa mi-o trimita inapoi,insa mi-a trimis-o fara deschidere colet.Eu nu pot accepta asa ceva,avand in vedere ca se pot schimba niste senzori,care ai mei sunt buni si ai domnului nu.El sustine ca vrea banii inapoi si ca imi face plangere penala la Arad pentru inselaciune ca are toate dovezile necesare pt asta:un sms de la mine in care i-am scris codul rampei si atat,si copia dupa awb care i-am trimis eu rampa si care mi-a trimis-o si el inapoi.
Intrebarea mea este urmatoarea: Se poate sa imi faca plangere si sa ma cheme in instanta?Ce se poate intampla?
Ma gandesc ca nu,caci nimeni nu poate dovedi daca rampa care i-am trimis-o eu a folosit-o sau nu,sau ca rampa care mi-o trimite el inapoi este cea trimisa de mine sau nu.Daca rampa este a mea,ii dau banii,fara nici o problema,caci sunt om in primul rand,insa nu as vrea sa ii dau banii pe rampa inapoi si rampa sa nu fie a mea sau sa fie a mea si sa fi schimbat senzorii(care sunt cei care fac rampa de injectie sa functioneze).Daca se poate sa patesc ceva sau sa am cazier sau nu stiu,ii dau banii inapoi chiar daca nu e rampa,dar nu vreau sa am probleme de genul asta,caci nu am avut si nu sunt doritoare sa am ceva.
Va multumesc anticipat si sper sa am postat unde trebuie :)
Buna ziua,
As dori sa stiu daca imi dau demisia si trebuie sa stau in preaviz cele 20 de zile,pot sta partial,cele 4 ore pe zi la munca?In acest caz,salariul va fi aferent pentru 4 ore sau pentru 8 ore?
Multumesc.
Buna ziua,
Am si eu o mica nelamurire.Avem o mostenire ce inseamna,o casa la tara cu o mica gradina si un teren extravilan,cu diverse recolte.Mostenitori sunt sotia(bunica mea) si cei doi copii(tatal meu si fratele lui)Eu am imputernicire de la tatal meu sa ma ocup de mostenire.Unchiul meu vrea sa treaca casa pe numele lui,bunica mea ii va ceda partea ei.Eu vreau sa stiu cat % din valoarea casei ii revine tatalui meu,legal,si cat % din terenul extravilan.Ii voi ceda unchiului partea tatalui meu din casa,contra cost,ca sa spun asa,din valoarea cuvenita tatalui meu din casa..Iar din teren vreau partea care i se cuvine tatalui meu.
Va multumesc.
Si cererea nu exista.Totul s-a facut fara stirea mea.Si cum cererea nu exista si angajatorul mi-a desfacut contractul de munca,ce pot face?O reclamatie sau ce anume?Si ce urmari va avea asupra angajatorului acest lucru?
Lucrurile astea le stiu si eu.Insa eu nu mi-am dat acordul.Pentru mie nu mi-au spus nimic.Eu am aflat de la o colega si daca ma duc maine la munca voi vedea si eu decizia cu data de 15 februarie.Pentru a putea depune revisalul la itm,nu trebuia sa semnez decizia?
Asta stiu ca poate inceta.Dar intrebarea mea este: este legal sa faca asta si sa depuna revisalul la ITM fara sa fiu instiintata?Si pe decizia mea scrie art.55 lit b,adica cu acordul partilor.Cei de la birou nu stiu ca eu am aflat acest lucru.Iar colega practic nu mai este angajata din 19 ianuarie 2013,dar si astazi ea s-a dus la servici.Posibil sa patesc si eu la fel.Noi avem un program in care salvam tot ceea ce facem la servici,nu stiu daca am mentionat ca este o firma de contabilitate,si asa putem vedea cine a fost anagajat si cine nu.Eu nu mai sunt angajata din 15 februarie si se presupune ca eu nu stiu acest lucru,nici nu m-au informat nici nu am semnat nimic...
Buna seara!Am si eu o problema.M-am angajat pe 26 noiembrie la o firma de contabilitate.Cand am semnat contractul de munca nu prea stiam eu codul muncii.In contract scrie ca am contract pe perioada nedeterminata cu perioada de proba 90 de zile lucratoare.Este corect?Ca eu am citit ca 90 de zile calendaristice...Asta este o problema...A doua problema este ca mi s-a facut decizia de incetare cu data de 15 februarie 2013.Eu pe 14 februarie am fost la munca pana la ora 11 ca apoi am cerut voie sa ma duc la doctor pentru ca aveam palpitatii si imi venea sa vomit si mi-au dat 30 lei pt taxi sa ma duc la doctor si mi-au spus sa ii tin la curent cu ce fac la medic,cerandu-mi sa aduc o adeverinta sau ceva,o dovada ca am fost la medic....Dupa ce am plecat de la medic le-am trimis sms si le-am spus: tahicardie,trebuie sa fac analzie la sange, vizita la cardiolog si endocrinologie.Replica lor fiind sa fac toate astea in ziua respectiva,pe 14 februarie.Nu am avut cum,pentru ca era ora 4 dupa-amiaza si nu aveam cum sa fac analizele.Si la o ora mi-au trimis sms spunandu-mi sa nu vin nici vineri la birou sa ma fac bine.Am insistat sa vin ca mi-a dat si niste pastile medicul de familie si a spus sa stau.Am intrebat de salariul meu,pe care trebuia sa il iau pe 15 februarie,vineri,caci ne plateste la sfarsit de saptamana,si imi trebuia bani pentru analize si vizite si mi-au spus ca eu iau banii abia la vinerea viitoare pe 22 februarie.Nu am mai spus nimic.Sambata am aflat un necaz din familie.Tata a disparut de acasa din Italia,parintii mei locuiesc acolo si eu in Bucuresti,muncesc aici,dar adresa din buletinele noastre este Jud. Galati.Tata a suferit si sufera o mica depresie si a plecat de acasa luni 11 februarie.Mama nu mi-a spus nimic,sperand sa fie la vreun prieten.Mie mi-a spus abia sambata pe 16 februarie deoarece trecuse prea mult timp si ea banuia ca este in tara si carabinierii il daduse de sambata dimineata in urmarie internationala.Sambata am fost daramata si inima mi-o luase razna.Am dat telefoane peste telefoane si intr-un final am aflat ca el a telefonat la un varisor de al sau spunand ca este la Suceava si sa se duca sa il ia si ca revine cu un telefon.El nu a mai sunat si a fost ambiguu si ciudat.Duminica a venit mama in tara si eu mi-am sunat seful sa ii spun ca trebuie sa ma duc cu mama ca nu puteam sa o las singura in aceste momente si ca sunt disperata ca nu stiu nimic de tata.Seful nu mi-a raspuns la telefon,ca el nu vorbeste cu angajatii ci pune doua fete.I-am trimis un e-mail si dupa cateva minute ma sune una din cele doua fete sa ma intrebe ce s-a intamplat.Eu am plans incontinuu de sambata pana duminica,nici nu am dormit.Si plangand i-am spus ce s-a intamplat si am rugat sa imi iau concediu medical fara plata.A spus sa vorbesca cu seful si ma anunta.Apoi am primit sms ca este in regula si ca luni,18 februarie imi va vira niste bani in cont.Lucrul asta nu s-a intamplat.Tata a aparut acasa,dupa ce a ratacit prin tara.A fost groaznic.In seara aceasta am vorbit cu o colega si mi-a spus ca mi-a vazut decizia de incetare a contractului de munca cu data de 15 februarie 2013,in conditiile in care eu nu am semnat nimic si nici nu am fost informata.Si mi s-a depus si revisalul.O colega a patit si ea la el.Numai ca ea are incetat cu data de 18 ianuarie si nu i-a spus nimic si vine in continuare la munca.
Ce pot face in conditiile astea?Cum procedez?mentionez ca am semnat un contract sau clauza de confidentialitate in care se specifica :daca divulg informatii din interiorul firmei platesc daune de 10000 euro.Cum procedez?Ce fac?


Sper ca am postat bine,daca nu imi cer scuze.
Va multumesc mult!
Răspuns la discuția Adeverinta ca nu sunt salariata
De la finante.Dar eu sunt din galati si acum locuiesc in Bucuresti.Nu am buletin de Bucuresti.Aici de unde de la finante?De la orice institutie,ma refer ca zona?Sau este undeva anume pentru cei ce nu sunt din Bucuresti?
Buna ziua!Am si eu o intrebare.Sunt studenta si nu am nici un loc de munca.am niste probleme de sanatate si as vrea sa ma duc sa ma tratez.Eu sunt din Galati,dar invat in Bucuresti.Acum sunt in Bucuresti si nu stiu cand mai ajung pe acasa.Am medicul de familie aici si ca sa beneficiez de servicii medicale gratuite imi trebuie o adeverinta de student si adeverinta ca nu am nici un venit.Am inteles ca pot lua adeverinta si de aici.Stie cineva de unde o pot lua?Va multumesc!Sper ca am postat bine.si daca nu am postat bine imi cer scuze.