avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 523 soluții astăzi
Forum Activitate AryanaSonya26

Activitate AryanaSonya26

Buna ziua,am o nelamurire si va rog sa ma ajutati...In anul 2009 am incheiat un contract de colaborare cu firma X (stiu ca nu pot mentiona numele exact)Asigurari de viata.Trebuia sa ma ocup de cautatea cliepntilor si de incheierea contractelor de asigurare cu acestia.In contractul pe care l-am semnat imi amintesc ca mentionat ca aceste contracte trebuiau platite de catre clienti minim 3 ani de zile,in caz contrar Compania imi retragea mie comisioanele care mi le-au platit pentru incheierea acelor contracte.In luna martie 2010 datorita faptului ca lumea cu care stateam de vorba si carora le propuneam astfel de contracte de asigurare nu isi mai permiteau sa plateasca sumele propuse aferente asigurarii,Compania m-a exclus din sistemul colaboratorilor si au reziliat contactul pe care eu il semnasem cu ei si din martie 2010 eu nu mai figurez ca si colaborator in firma X.Din ceea ce am vazut pe durata activitatii mele in firma,in momentul in care un colaborator nu mai lucreaza in cadrul companiei,contractele incheiate de acesta pana in acel moment sunt repartizate celorlalti colegi ramasi in companie pt a se ocupa ei mai departe de acele contracte deja incheiate,ceea ce s-a intamplat si cu contactele mele pe care le-am incheiat pe toata durata activitatii mele in firma.Rezulta ca astazi,dupa aproape 2 ani de zile de cand eu nu mai lucrez in firma X,primesc acasa o instiintare de la o firma de recuperari prin care ma obliga sa returnez toate comisioanele primite de la Compania X in urma incheierii contactelor de asigurare deoarece acele contracte nu au mai fost platite de cateva luni si nu s-a implinit acel termen de 3 ani de zile obligatoriu de platit de catre clienti.Intrebarea mea este: Atata timp cat acele contracte au fost platite pe perioada in care eu am lucrat in acea companie,ce treaba mai am eu acum,dupa aproape 2 ani de cand eu nu mai lucrez cu ei?De ce sa imi ceara inapoi banii pt munca pe care eu mi-am facut-o la vremea aceea,cu atat mai mult cu cat acele contracte au fost reziliate acum putin timp,nicidecum in perioada in care eu lucram in companie...?Este legala aceasta masura?Au dreptul sa face asa ceva atata timp cat pe perioada activitatii mele nu s-a intamplat nici un fel de incident de genul acesta?Ce imi sugerati sa fac?Se mai mentioneaza in acea notificare ca daca pana la data stabilita de acea firma de recuperari nu se acea suma,vor fi executati toti membri de la adresa care imi e specificata pe buletin.Va rog indrumati-ma si spuneti-mi ce anume ar trebui sa fac.Va multumesc