avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 196 soluții astăzi
Forum Activitate GeorgeMari

Activitate GeorgeMari

Răspuns la discuția Drepturi de autor strainatate
Cat se plateste la CASS/CAS? Care este procedura de declarare a acestor venituri ?

Am uitat sa precizez ca drepturile de autor sunt ocazionale .... doar o singura suma a fost platita. Mai trebuiesc declarate/platite CASS/CAS ? - persoana plateste deja aceste contributii fiind angajata cu carte de munca.

Multumesc pentru raspunsuri.
Ce contributii trebuie sa achite o persona fizica (angajata) pentru un castigurile dintr-un contract pe drepturi de autor cu o firma din stainatate (non-UE) ?

La ANAF am inteles ca se declara cu 201 si se achita 16% pana la 15 mai anul urmator.
Mai trebuiesc achitate si CASS / CAS ?
Ce formulare trebuiesc completate in acest sens ? Care este data limita pentru inregistrarea lor la institutiile respective?

Multumesc anticipat.
Răspuns la discuția CASS persoana fizica neautorizata
Multumesc mult pentru raspuns.

Cum trebuiesc declarate aceste venituri la CASS?

Ma duc cu adverinta luata de la ANAF si imi calculeaza ei ce trebuie sa le dau ?
Vor fi aplicate si penalitati/dobanzi daca ma prezint singur si le declar ?
Am auzit ca sunt oferite niste scutiri de la plata penalitatilor pana la sfarsitul anului... as putea beneficia de aceste scutiri?

Pana cand trebuiesc declarate/platite contributiile CASS pe un an ?.... de exemplu la ANAF depuneam declaratia pana pe 15 mai anul urmator si plateam cand primeam decizia de impunere.
La CASS pana cand trebuiau declarate veniturile ?

Multumesc.


Răspuns la discuția CASS persoana fizica neautorizata
Nu. Dar as vrea sa fiu sigur ca nu ma vor anunta peste cativa ani ca am de platit + penalitatile aferente.

Cum pot afla sigur daca trebuie sa platesc ceva la CASS? Daca ma duc la ei sigur imi spun ca trebuie sa platesc... ca sa mai aduca bani la buget.

Multumesc.
Răspuns la discuția CASS persoana fizica neautorizata
Veniturile sunt din vanzarea unor spatii publicitare pe un website(prin Google Adsense)... sunt acestea asimilate veniturilor din salarii ? Eu nu sunt si nu am fost angajat la nici o firma din Romania sau strainatate in aceasta perioada.


Am fost la ANAF si am cerut o adeverinta cu veniturile pe ultimii 5 anii ... in aceasta sunt trecute toate ca "Venituri din Strainatate"; fara alta precizare.

Depinde de cei de la CASS cum vor fi asimilate veniturile ?


Multumesc mult pentru raspunsuri.
Răspuns la discuția CASS persoana fizica neautorizata
Au fost venituri din stainatate ... cei de la ANAF le-au incadrat cand la alte venituri, cand la activitati comerciale, cand la activitati independente (pe o perioada de 3 ani) . Precizez ca veniturile au fost declarate folosind formularul 201 si s-au platit 16% la ANAF.

Multumesc.
Răspuns la discuția CASS persoana fizica neautorizata
Deci sa inteleg ca 5.5% datoreaza si persoanele fizice care NU SUNT autorizate ?

Multumesc.
Ce obligatii au persoanele fizice neautorizate care obtin venituri impozabile (nu salarii) catre CASS?


Multumesc.