avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 501 soluții astăzi
Forum Activitate Tut_trademark

Activitate Tut_trademark

ex: jurist cu vechime in domeniu mai mare de 5 ani si sa presupunem ca promovez examenul de primire in profesie la definitivi.(deci inceput de drum)
daca puteti trece peste procentele exemplificate si sa spuneti niste cifre?
Buna ziua, cat are de platit la stat, la barou la sanatate si la vechime {cas si cass} un avocat definitiv care se afla la inceput de drum
Buna ziua. Un copil minor in timpul pauzei la scoala mi-a aruncat o piatra in masina si a spart parbrizul.am chemat politia a facut dosar de urmarire penala apoi au clasat dosarul pentru minoritate si m-au trimis elegant sa ma. udec in civil.intrebare: pot chema scoala in judecata ? Are personalitate juridica?si cum scriu in cerere de chemare in juddcata la "parat"?
Buna seara,in septembrie 2014 am fost depistat de camerele cnadr circuland fara rovinieta apoi amendat si executat silit.
In urma cu 2 zile am citit RIL(recursul in interesul legii) care stabileste ca procesul verbal intocmit de cnadr fara semnatura olografa a agentului constatator este lovit de nulitate absoluta.
Intrebarea mea este daca pot recupera suma de bani care am platito in septembrie 2014 in urma executarii silite si daca raspunsul este afirmativ care este procedura de urmat?
Răspuns la discuția Admitere Barou 2015
Buna ziua,
are cineva vreo informatie oficiala sau neoficiala despre o posibila sesiune de admitere in avocatura in februarie -martie?
Răspuns la discuția Admitere barou 2014
Dragi colegi....cititi aici o stire care arata ca se poate

[ link extern ]
Răspuns la discuția Admitere barou 2014
buna dimineata. m-am uitat pe grilele de la magistratura si personal mi se par destul de grele...voi ce parere aveti?
Răspuns la discuția Admitere barou 2014
Georgy19 a scris:

mitreraluca a scris:

Mai oameni buni, va rog lamuriti-va voi in legatura cu examenul acesta din septembrie, cum va fi pana la urma ....din cate am inteles eu din hotararea publicata, examenul va costa doar in teste grile si doar intr-o singura zi, adica mai exact in 15 septembrie, si atat.........numai scris,numai nimik.......se afla cativa sa-mi spuna mie ca nu-i tocmai asa si ca se va da si scris pe langa grile......acuma ori sunt eu......ori incep sa fiu daca ma iau dupa ei, astept niste rasp neaparat


Atata vreme cat in hotararea publicata pe site-ul unbr si pe site-ul inppa scrie negru pe alb ca examenul consta DOAR intr-o proba grila de 100 de intrebari (20 de intrebari pt fiecare materie), pe data de 15 septembrie, nu inteleg cum mai pot exista nelamuriri in privinta acestor aspecte si cum se mai pot gasi persoane care sa sustina ca se va da si proba teoretica ulterior. Intelegeam asta daca nu era inca afisata hotararea, dar in conditiile de fata, mi se pare pur si simplu... Oricum, fiecare este liber sa creada ce vrea dar aceste intrebari mi se par de-a dreptul puerile.
In final, sper ca te-a lamurit raspunsul si ca sa inchei intr-un mod cat mai conchis: Da! Se va da DOAR GRILA. NU si proba teoretica.
Bafta!


Scrie undeva ca va fi cate 20 de intrebari la fiecare materie?
intreb pentru ca au fost ani in care s-au dat doar 10 grile la oepa

Răspuns la discuția Admitere barou 2014
eu am invatat dupa domnul udroiu si am luat 9.55 la penal. din pacate nu mi-a iesit si la civil ;)
Răspuns la discuția Admitere barou 2014
In noile carti scrise de domnul Udroiu la drept penal si drept procesual penal la sfarsit au si cateva grile si sa nu uitam ca domnul Udroiu este membru in diferite comisii de elaborare a subiectelor