avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 522 soluții astăzi
Forum Activitate marius_dutu

Activitate marius_dutu

Răspuns la discuția Succesiune
Va multumesc ! asa am facut am rezolvat.
Discuție Succesiune
Buna ziua,

Pentru un apartament cu 2 camere la marginea Bucurestiului la care au murit ambi propietari (socri) cam cat costa succesiunea? Mentionez ca nu sa facut succesiunea dupa niciunul si au trecut 5 si 2 ani.
Răspuns la discuția Succesiune
Va multumesc pentru raspunsurile dvs . Am inteles am sa merg la notar pentru succesiune . Este vorba doar de un apartament si cateva actiuni la o societate ca urmare a cupoanelor acelea din trecut.( un milion)
Discuție Succesiune
Buna ziua,

am urmatoarea nelamurire, in aprilie 2008 a murit soacra mea , iar in februarie 2011 a murit si socrul meu. Urmasii lor sunt sotia mea si fratele ei care de un an a devenit major. Unde putem face succesiunea avand in vedere ca a trecut aproape 5 ani de la decesul soacrei mele . Mi-a spus cineva ca trebuie in instanta? Cate succesiuni trebuie facute ? Doua?

Va multumesc !
Buna ziua,

Am obtinut in urma contestari procesului verbal solutia " Admite plangerea. Anuleaza ca nelegal, P.V si inlatura sancti. contrav. Irevocabil" In baza acestei soluti as vrea sa-i fac plangere politistului pentru abuz in serviciu.Mentionez ca pozele pe care le-a prezentat instantei nu arata decat sfarsitul depasiri. In urma mea efectuindu-se alte depasiri fara sa-i opreasca.
Catre cine as putea sa fac o reclamatie.

Va multumesc !
Nu eram in masina decat cu sotia si copii. Poate fi sotia martor?
Buna seara,

In cursul de zilei de vineri, circulam dinspre Bucuresti catre Alexandria. La iesirea din comuna Bujoreni este circa 200-300 metri posibila depasirea ,fiind linia dintre benzi intrerupta dupa care linie continua. Pe linia discontinua am intrat in depasirea unui alt autovehicul, acesta iesind din comuna a accelerat si el si prin urmare marindu-se considerabil distanta depasirii iar la revenirea pe banda de circulatie am fost surprins de linia continua pe care am fost nevoit sa o calc pentru a reveni pe sensul de mers. Din directie opusa la circa 500 metri se deplasa o masina de politie rutiera Teleorman, care ne-a oprit pe mine si pe cel care l-am depasit. Mi-a solicitat documentele iar doamnei care conducea celalalt autovehicul i-a solicitat numai Cartea de identitate. A mers la masina de politie si a completat doar datele doamnei de la cealalta masina(martor) ,dupa care a venit si a solicitat semnatura martorului . Eu fiind dat jos din masina am intrebat " doamna nu va suparati ce ati semnat?" la care doamna a dat din umeri ca nu stie ,iar agentul de circulatie a intervenit spunandu-mi " Nu aveti treaba cu doamna" "Cu mine aveti treaba" .In acest moment a indreptat clibordul catre mine si am vazut ca de fapt P.V. nu era completat decat cu datele martorului.Martorul a plecat, agentul a mers la masina de politie si a durat circa 20-25 minute completarea P.V. La solicitarea daca am mentiuni am mentionat in procesul verbal ca la inceputul depasirii aveam linie discontinua si martorul a semnat P.V. fara sa fie completat.In urma acestui incident am ramas fara permis pentru 30 zile si amenda aferenta (268 ron).
Acum as dori daca ma poate ajuta din domeniu (avocat) daca pot contesta aceasta patanie in instanta si care ar fi sansele sa fiu declarat nevinovat.

Va multumesc !