avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 544 soluții astăzi
Forum Activitate ionut979

Activitate ionut979

Buna ziua, fosta mea sotie a fost executata silit pentru un credit luat in 2009 de la Bancpost, acestia i-au pus poprire pe salariu si au inscris in cartea funciara a terenului detinut in coproprietate o somatie de plata, dar nu au facut niciun demers cu privire la acel teren. Daca somatia este inscrisa din 2011 in CF si Bancpostul nu a facut niciun demers de atatia ani (de ex sa ceara partajul si vanzarea terenului) consider ca as putea sa cer in instanta constatarea ca prescris a dreptului la actiune si radierea din cartea funciara. mentionez ca atunci cand a inceput executarea silita fosta sotie a facut contestatie dar a pierdut din cauza ca iesise din termen. deci executarea nu cred ca poate fi contestata. totusi eu in calitatea mea de coproprietar vreau sa invoc prescriptia dreptului de a cere executarea terenului, si sa cer radierea somatiei din CF, ce parere aveti?
Răspuns la discuția radiere inscriere cartea funciara
Sa fiu mai exact, nu stiu ce cerere sa depun in instanta (actiune in constatare?) si daca trebuie sa ma indrept si impotriva oficiului de cadastru.
Buna ziua, in 2008 am cumparat un teren extravilan. Cand am cerut extras de carte funciara am vazut ca acesta este grevat de sarcini, respectiv "C1 intabulare, drept de ipoteca in baza unui contract de imprumut cu termen de restituire la data de 20/04/2010 in favoarea unei persoanei fizice;" "c2 interdictia de instrainare si grevare in favoarea persoanei fizice de la c1"; si "c3 somatia nr 1 din 15/11/2011 emisa de bancpost s.a." Va rog sa-mi spuneti cum as putea face sa radiez aceste inscrieri, tinand cont ca sunt din 2009 si 2010, deci sunt prescrise. Aceste sarcini au fost inscrise de creditorii fostei mele sotii (si ea coproprietar a terenului). Motivul pentru care vreau sa cer radierea din CF este ca s-a implinit termenul de prescriptie si acesti creditori au stat in ultimii 14 ani in pasivitate, cand puteau sa ceara vanzarea terenului, partajul, etc.
Mulțumesc mult!

Mihăilă Sebastian a scris:

Se poate introduce la instanta de executare (fiind instanta unde s-a dispus incuviintarea executarii silite, de obicei la domiciliul dvs.) sau puteti introduce si la judecatoria de la locul situarii imobilului astfel cum prevede art. 714 alin. (2) Cod procedura civila

Buna ziua, la ce judecatorie trebuie introdusa cererea de chemare in judecata avand ca obiect constatarea prescriptie dreptului de a cere executarea imobiliara, si ca urmare radierea din cartea funciara a ipotecii, pentru un teren extravilan? Unul din creditori (Bancpost actuala BT) are sediul in Cluj, si celalalt in Ialomita, iar terenul este situat in Ialomita. Asa ca ma gandesc ca la judecatoria in raza careia sa afla terenul, si nu la judecatoria paratelor? Va rog sa-mi confirmati. Mulțumesc anticipat!
va multumesc mult pentru ajutor!


Cabinet de Avocat - Oancea Jasmine a scris:

Buna ziua,

Formulati o cerere in constatarea intervenirii prescriptiei si cu hotararea obtinuta va puteti prezenta la CF in vederea radierii sarcinilor.

Cu stima,
av. Jasmine Oancea


aceasta cerere o formulez impotriva celor 2 creditori? adica practic trebuie sa formulez 2 actiuni separate, fiecare impotriva unuia din creditori, avand ca obiect constatarea intervenirii prescriptiei?
de asemenea, daca fosta sotie este copoprietar, trebuie sa fie si ea parte in proces? sau pot sa fac un partaj la notar prin care ea sa renunte la teren in favoarea mea?
nu este vorba despre un credit ipotecar de la banca, ci despre un imprumut de la o persoana fizica, cu garantie pe acest teren extravilan, iar acea persoana si-a inscris dreptul de ipoteca in cartea funciara.
multumesc mult pentru raspunsurile dvs!
Mulțumesc mult pt raspuns, intre timp am aflat ca de fapt ar fi 15 ani termenul de prescriptie pt inscrierile din CF. Si totusi termenul de prescriptie pt drepturi reale este de 10 ani. Ma poate lamuri cineva care e diferenta si daca trebuie sa astept 15 ani sau nu?