avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 509 soluții astăzi
Forum Activitate bilibokzsuzsa

Activitate bilibokzsuzsa

Buna ziua, ma adresez la dumneavoastra cu o intrebare, dar inainte va scriu pe scurt „„cauza„„ intrebarii. Mai bine de un an stau si lucrez un Austria. Copilul meu de 16 ani este in Romania, in tutela lui mama mea. LA vara as vfrea sa-l aduc baiatul la mine, dar imi e frica ca fostul meu sot nu imi va semna procura, numai ca sa ma enerveze pe mine, nu pt ca ar avea grija copilului. Nu se ocupa de el deloc. Nu-l intereseaza ce face, cum invata, doar ca sa-imim faca mie nervi face chestii din astea, si anul trecut cand a fost baiatul in vizita cu maica mea ne tot rugam de el ca sa semneze procura. Ce se poate face in cazul in care copilul neaparat vrea sa vina cu mine, si domiciliul lui ar trebui sa fie la mine, si al meu momentan este in Austria? Va rog sa ma ajutati. Va multumesc. Cu respect Timea
Răspuns la discuția Calatorie minor in strainatate
Avem drepturile parintesti amandoi, si tata si eu. De la tatal copilului stiu ca tre sa am acord, nu stiam cum sa fac in cazul meu ca sa fie cat mai simplu. multumesc pt raspuns.
Răspuns la discuția Calatorie minor in strainatate
Nu stiam ca acordul dat la un notar din Austria se accepta in Romania. Multumesc pt indrumare, asa voi proceda, Cea mai simpla varianta.
Buna ziua, momentan traiesc in Austria, iar copilul meu de 15 ani este acasa ca mama mea, eu fiind divortata de tatal lui. Am lasat in grija mamei prin cale legala, adica prin hotarare judecatoreasca. Intrebarea mea este ca poate sa treaca, fiul meu granita, insotita de mama mea, fara sa dau si eu o declaratie la notar?
Buna ziua,

ma adresez si eu cu urmatoarea intrebare: sunt divortata de 5 ani, si copilul comun de 14 ani, a romas la mine. Pensia alimentara fostul meu sot plateste dar imi trimite prin mandat postal, ori pe numele meu anterior, ori la o adresa anterioara de a mea numai ca sa-mi ingreuneze situatia mea, cand scot banii. Am rugat de mai multe ori sa scrie CNP-ul meu macar pe mandat, ultima oare am rugat sa puna banii pe contul meu, i-am si trimis codul IBAN, la care el mi a raspund ca el trimite unde vrea. Am tot studiat legile referitoare la acesta dar nu am gasit nimic concret. Ce as putea sa fac sa trimita acei 180 lei unde imi este comod mie, pt ca eu cresc copilul si avem nevoie de banii astia oricat de putini ar fi si este dreptul copilului. Ca bineinteles ca nivi postasul nu ma gaseste acasa, ca lucrez.
Va multumesc anticipat
Buna,
va povestesc urmaatoarea intamplare: Sunt angajata ca sef de magazin la un magazin alimentar unde suntem, 12 fete. Lucram aici de mai bine de 6 ani, din februarie 2015, avem alt patron. Patronul nou ne incalca drepturile ca si salariati rand pe rand, Mai nou el a decis ca pe data de 02.01.2016 si 03.01.2016 sa facem invenatrul anual. Eu la randul meu am zis si am incercat sa-l fac sa inteleaga sa incepem din data de 03.01 fiindca 02.01 inca este zi de sarbatoare. Si asa nu ne a dat nici o zi libera si fetele lucreaza 7 zile din 7 fara repaus. Vazand ca nu ma asculta am facut in scris si toate am semnat ca nu vrem sa venim pe 02.01 la inventar fiind aceasta zi sarbatoare legala. Azi cand i-am aratat hartia ne a zis ca suntem cu totii dati afara si sa ne scriem demisia cu incepand cu dta de 06.01.2016.Intrebarea mea este ca ce ne sfatuiti sa facem mai departe?

Multumesc!
Răspuns la discuția Munca in Olanda
Problema este ca firma din Bucuresti l-a angajat ca muncitor necalificat cu salariul minim pe economie. Am vrea sa stim la cine putem apela ca sa ne ajute, sa primeasca banii pt care a lucrat.
Răspuns la discuția Munca in Olanda
Buna, merci de raspuns, lucreaza de doi ani acolo, asta e un aspect nou, ca nu vireaza banii.

Multumesc
Discuție Munca in Olanda
Buna ziua,

fratele meu licreaza in Olanda, a ajuns acolo printr-0 firma din Bucuresti, care l-a angajat cu contract de munca. de un timp (2 luni) nu primeste salariul, nu este virat in cont. Intrebarea mea este unde ar putea apela pt remedierea problemei, si daca trebuia sa primeasca salariu in tara? Va multumesc


Răspuns la discuția Bunica care creeaza probleme
Da, la asta ma gandeam si eu. La urma urmei numai copilul o sa sufere. Oricum multumesc de raspuns.