avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 722 soluții astăzi
Forum Activitate martin2

Activitate martin2

Răspuns la discuția Cum pot prinde un escroc
referitor la protectia infractorilor cu acte in regula, ma refer la firmele de intermediere a locurilor de munca in strainatate, cred ca ai dreptate, inainte de a merge la acea firma din Arad,am sunat la politia din Arad pentru a ma interesa de respectiva firma in privinta faptului daca exista plangeri impotriva lor acestia au spus ca nu, am verificat la ITM acestia erau in regula, apoi dupa ce am luat teapa m-am dumirit ca aveau smecheriile legale de a avea putine sanse in instanta de a castiga, ei incaseaza banii legal pe chitante, insa cand vine vremea sa iti faca o oferta,in contract nu este stipulat in ce fel vor face oferta, apoi dupa ce a expirat termenul legal de a imi face o oferta iti trimit prin posta (atentionare ca ai fost cautat telefonic pentru a ti se face oferta si nu ai raspuns) si ca sa demonstrezi ca nu este asa este o procedura foarte grea in care trebuie sa bagi foarte multi bani in instante...deci am cumparat pielea ursului din padure...si apoi degeaba te duci la politie deoarece nu este de competenta lor, ci a instantei.....dar ca sa revin la ceea ce ai spus, chiar daca nu era de competenta politiei informatii despre aceea firma trebuie sa fi avut.
Răspuns la discuția Cum pot prinde un escroc
stai linistit, eu si sotia am fost la o firma din Arad am facut contractele ni s-a luat cu tot cu analize undeva la 400 euro avem chitantele si dosarele de mediere si nu am mai primit nici dupa un an ofertele de munca...am primit prin posta o chestie ca am fost cautati la telefon si nu am raspuns ca atare oferta sa dus...)..din pacate ignoranta se plateste, insa aici se pare ca hotii au gasit o modalitate legala sa fure...isteti dar pana cand?
cand am scos creditul,euro era undeva pe la 42ron deci nu este asa mare diferenta, insa aveti dreptate, domnia si prostia se platesc, ideea este buna cu acea incercare. de a ceda casa..va multumesc.!
tocmai asta vroiam sa scot in relief, daca este privata de ce se amesteca statul cand e vorba de nerambursarea creditului?....este problema banci cum a avut grija sa isi acopere suma de bani pe care a dat-o cetateanului (e vorba de creditele cu buletinul), dar iata ca statul vine cu executari silite, deci de data asta nu mai este privata?..Ce sa zic, nu vrea socru sa auda de asa ceva, el stie pe a lui....bine pana la urma o scot eu cumva la capat!..Va multumesc pentru sfaturi!
la venitul pe care il am acum nici o banca nu imi va da refinantare , am incercat si asta ma intriga, imi spune motivul ca nu au cum deoarece la venitul meu nu pot acoperi rata, am explicat caci daca va fi macar cu 100 de lei mai mica decat rata actuala este ceva, si ca sa vand casa nu pot caci este locuita de tatal sotiei..Ma intriga faptul ca statul permite sa se intample asa ceva, scot imprumut in franci elv. cu echivalentul a 16.000 de euro, platesc 4 ani si ma trezesc ca in loc sa am mai putin de dat dupa acesti 4 ani de achitare imi spun ca acum am de plata a echivalentului de 21.000 de euro, camataria este mai blanda parca decat imprumul bancilor. Si mai un lucru din care vezi ca statul este condus de banci este faptul ca daca nu poti achita se implica prin instanta si te arunca in strada, insa pe noi nu ne protejeaza, au grija doar de banii lor..noi putem muri de foame sau suparare. In cotractul meu spunea ca este o dobanda fixa, dar cine se gandea la o asa politica monetara marsava?
pe scurt..am facut un imprumut in franci elvetieni..la acea data era rata 340 ron, acum a crescut la 820 ron..venitul meu pe toata familia (3 persoane) este de 1100 ron..Este posibil sa nu mai tina cont de faptul ca banca imi ia dreptul sa mai supravietuiesc? .. Imprumutul este pe 20 ani..Nu as avea castig in instanta?...stiu ca si in cazul in care as creea un prejudiciu si instanta ar hotara sa imi opreasca din pensie se tine cont, legea nepermitand sa imi fie retinut 80 la suta din venit...