avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 523 soluții astăzi
Forum Activitate analia11

Activitate analia11

Buna seara,
Am un magazin alimentar si as vrea sa le vand salariatilor marfuri la pretul de achizitie.Aceasta vanzare nu o pot face prin casa de marcat (din cauza pretului),pot sa le vand pe baza de factura ?si sa intocmesc factura la sfarsitul lunii si incasarea banilor sa o fac cu chitanta.
Marfa intra in gestiune la pretul de vanzare ,iar eu o sa descarc 371,378 si 4428 .Este vreo problema ca nu pot sa colectez TVA la pretul de vanzare pentru ca le vand produsele la pretul de achizitie....
As putea avea probleme in urma unui control?sau exista o alta solutie legala?

Multumesc frumos.
Buna ziua,
Ma uteti ajuta ,va rog frumos ,cu urmatoarea problema :in cazul in care un salariat lucreaza 12h de noapte dupa care i se acorda liber 48h ,apoi lucreaza 12h de zi dupa care are liber 24h ,trebuie sa i se acorde si sporul de 25%?

Multumesc frumos!
Buna ziua,
A inregistrat cineva contractele de arenda la AFP ?se depun in 2 exemplare?Incepand cu 01 ianuarie exista obligativitatea depunerii unui act aditional privind modalitatea de impunere aleasa.Ma puteti ajuta cu un model de act aditional?
Buna ziua,
Cum se inregistreaza achizitia reg.unic de control si a celui de evidenta?in contul 30 3 ob.de inventar sau sa creez gestiunea de tipizate?


Multumesc!
Răspuns la discuția Infiintare firma
Multumesc frumos,nu este problema.:)
Răspuns la discuția Infiintare firma
Conform Legii societatilor comerciale 31/1990 ,art. 6 ,alin .(2) Nu pot fi fondatori persoanele care, potrivit legii, sunt incapabile ori care au fost condamnate pentru gestiune frauduloasa, abuz de incredere, fals, uz de fals, inselaciune, delapidare, marturie mincinoasa, dare sau luare de mita, pentru infractiunile prevazute de Legea nr. 656/2002 pentru prevenirea si sanctionarea spalarii banilor, precum si pentru instituirea unor masuri de prevenire si combatere a finantarii actelor de terorism, cu modificarile si completarile ulterioare, pentru infractiunile prevazute de art. 143-145 din Legea nr. 85/2006 privind procedura insolventei sau pentru cele prevazute de prezenta lege, cu modificarile si completarile ulterioare.
Răspuns la discuția Infiintare firma
Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 71/2011 pentru modificarea unor acte normative in vederea eliminarii prevederilor referitoare la acordarea de stimulente pentru personalul din sectorul bugetar.
Buna ziua,
Am un PFA care acum are activitatea suspendata si care are datorii de 1600 lei,acum as vrea sa deschid un SRL ,dar nu pot obtine inregistrarea de la ANAF pana nu achit datoria.
Va rog sa imi spuneti daca scrie undeva acest lucru.


Multumesc!
Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati in lamurirea unor probleme :
-incepand cu 01.01.2012 contractele de arenda se inregistreaza la organul fiscal in raza caruia este inregistrat contribuabilul , dar se inregistreaza si la organul fiscal unde se afla terenurile luate cu arenda?

-firma care are ca obiect de activitate agricultura si face plata contractelor de arenda in natura (cereale) trebuie sa fie platitoare de TVA?

Am rugamintea daca ma poate sfatui cineva unde pot sa citesc despre particularitatile unei astfel de firme-(obiect de activitate agricultura,lucreaza cu contract de arenda)- (registre obligatorii,obligatii fiscale etc).


Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati in lamurirea unor probleme :
-incepand cu 01.01.2012 contractele de arenda se inregistreaza la organul fiscal in raza caruia este inregistrat contribuabilul , dar se inregistreaza si la organul fiscal unde se afla terenurile luate cu arenda?

-firma care are ca obiect de activitate agricultura si face plata contractelor de arenda in natura (cereale) trebuie sa fie platitoare de TVA?

Am rugamintea daca ma poate sfatui cineva unde pot sa citesc despre particularitatile unei astfel de firme-(obiect de activitate agricultura,lucreaza cu contract de arenda)- (registre obligatorii,obligatii fiscale etc).