avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 547 soluții astăzi
Forum Activitate ancag80

Activitate ancag80

Buna ziua,
O societate comerciala are de achitat unei persoane fizice o suma de 80.000 lei in baza unui contract de vanzare-cumparare teren.
Plata se poate face in totalitate in numerar?
Legea 70/2015 face referire doar la "Operaţiunile de plăţi în numerar efectuate de persoanele din categoriile enumerate, către persoane fizice, reprezentând contravaloarea unor achiziţii de bunuri sau a unor prestări de servicii, dividende, cesiuni de creanţe sau alte drepturi şi restituiri de împrumuturi sau alte finanţări" nu si la transferul de proprietate.
Buna ziua,
In cazul in care o societate comerciala constata diminuarea capitalurilor proprii la mai putin de jumatate din capitalul social si intentioneaza sa-si majoreze capitalul social (cf art153^24 coroborat cu art. 228 din L. 31/1990), cum se calculeaza valoarea capitalui social necesar cu care trebuie facuta majorarea? Dupa majorare, capitalurile proprii trebuie sa reprezinte jumatate din valoarea vechiului sau noului capital social?
Exemplu: 31.12.2014 capital social 200 lei pierderi 3.000.200, capitaluri proprii -3.000.000. Este suficienta o majorare cu 3.000.100 din care rezulta CP de 100, sau e nevoie de una de 6.000.500 lei din care sa rezulte CP de 3.000.300?
Va multumesc pentru raspunsuri
da, asta era una dintre optiunile de atunci.
Da, concediu crestere copil pana la 2 ani, cu indemnizatie de crestere in primul an in cuantumul a 75% din media ultimelor 12 luni inainte de nasterea copilului, dar nu mai mult de 3400 lei, iar in al doilea an fara indemnizatie crestere copil (sau indemnizatie 0) pastrandu-mi calitatea de asigurat la CAS, CASS...

PS Atunci erau doua variante intre care puteai opta, prima era cea de mai sus iar a doua max 1200 lei lunar timp de doi ani. Am optat pentru prima varianta.
tudorvaleriu a scris:

2. Indemnizatia va fi aceeasi pe care ati primit-o si pana acum.


Mai concret ? Avand in vedere ca primul an am primit 75% din media veniturilor , iar in al doilea 0, care va fi indemnizatia in al treilea an ?
Buna ziua!
La recomandarea medicului de familie, intentionez sa-mi prelungesc concediul de ingrijire copil de la 2 ani la 3 ani. As dori sa stiu daca pentru anul acesta suplimentar am dreptul la indemnizatie avand in vedere ca am optat pentru varianta de 75% media veniturilor din ultimele 12 luni si al doilea an fara indemnizatie.
As mai mentiona si faptul ca inainte de nasterea copilului am figurat o luna in concediu de maternitate iar inainte de asta in concediu de ingrijire copil.
Va multumesc!
Răspuns la discuția Cum pot evita plata unei facuri?
Multumesc mult de sfat!
Buna ziua!
Prin intermediul unui apel telefonic mi s-a oferit o revista de contabilitate pe care puteam sa o studiez timp de 2 saptamani, dupa care, daca nu o returnam, trebuia sa-i achit contravaloarea de 235 lei. Din pacate am trimis revista inapoi cu cateva zile intarziere(vreo 5...), iar ulterior m-am trezit ca-mi factureaza revista si actualizarile ei DE CARE NU AM NEVOIE!
Nu vreau sa platesc factura, ce pot face in cazul asta?
Va multumesc mult pentru raspunsuri!

Chiar daca mie imi sunt clare legea si normele, casa de sanatate sustine o alta varianta, pe care si-a exprimat-o in scris in urma unei adrese pe care am facut-o catre ei.
In opinia lor, ei considera ca eu nu ma aflu in situatia reglementata de prevederile art. 72 alin (1), si anume ca nu am realizat venituri din trei surse. (Legea zice ca trebuie sa desfasor activitate la mai multi angajatori si nu sa obtin venituri de la ei!)
Mai mult, considera ca atata timp cat actul normativ in discutie nu reglementeaza expres faptul ca indemnizatia pt CIC va fi luata in calcul de catre fiecare angajator unde a realizat veniturile in baza carora aceasta din urma a fost stabilita, ei considera ca se aplica regula obisnuita in cazul unui asigurat cu un singur angajator. Imi recomanda, deci sa-mi depun certificatul medical respectiv la un singur angajator!
E corect asa? Ce sa intampla cu ceilalti angajatori? Ma ponteaza in concediu fara salariu???