avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 761 soluții astăzi
Forum Activitate alfabetagama2

Activitate alfabetagama2

Răspuns la discuția Aplicare TAXA AUTO 2012
Multumesc, dar raspunsul este prea general, pentru intrebarile punctuale (3 la numar) din cazul meu CONCRET.

Fiecare pas din aceast "caz concret" are un termen LEGAL de finalizare:
-scoaterea din evidenta DITL pt. vanzator, respectiv introducerea in evidenta DITL pentru cumparator trebuie sa se realizeze in 30 de zile (asta fara sa platesti amenda).
-certificatul de autenticitate RAR e valabil si el 30 de zile.

Mai revin cu o abordare si consideram 2 persoane care au cumparat o masina in aceeasi zi si care au toate acetele necesare pt. inmatriculare datate 8/01/2012 (presupuneam ca le-au facut in aceeasi zi pentru a simplifica exemplul):

Persoana 1: se prezinta VINERI 13/01/2012 la DITL sa-si inscrie auto pe rol si apoi in secunda 2 este la serviciul inmatriculari unde isi ia talon si numere. Astfel aceasta persoana NU PLATESTE TAXA.

Persoana 2: se prezinta LUNI 16/01/2012 la DITL sa-si inscrie auto pe rol si apoi in secunda 2 este la serviciul inmatriculari unde isi ia talon si numere. Aici i se pune frana, tu trebuie sa platesti, ca nu ai putut ajunge vineri, in ce baza se decide ca PLATESTE TAXA????? . Nu e aberant???

Aici as vrea o parere avizata, oameni care stiu exact cum se aplica legea. Din punctul meu de vedere ambele persoane sunt in termenul legal de "implementare" a transferuslui de proprietate care s-a realizat efectiv pe data de 08/01/2012 cand legea 2012 nu se aplica.

Sa ma corecteze cei care stiu, e important ca poporul sa afle exact ce conteaza, data documentelor sau data cand ajunge fiecare la ghiseu.


Multumesc.

Buna seara,

Va prezint un caz concret legat de noua lege in domeniul auto (taxa de poluare 2012) pentru o masina produsa in anul 2003, cu prima inmatriculare in Romania in anul 2005 (s-a platit TVA in vama) si o prima transcriere de proprietate in anul 2009 (cand NU s-a mai platit nicio taxa).

Sirul evenimentelor incepute a se derula este:

Pasul 1. Contract vanzare cumparare datat: 08/01/2012.
Pasul 2: Certificat de atestare fiscala pt. radiere eliberat de DITL (directia de taxe si impozite) pt. vanzator cu data de azi 11/01/2012
Pasul 3(urmeaza): Programare RAR a cumparatorului in data de 19/01/2012 pt. certificatul de autenticitate.
Pasul 4(urmeaza): Inmatricularea pe numale cumparatorului in data de 20/01/2012

IMPORTANT: In cazul in care cumparatorul va fi informat ca trebuie sa plateasca taxa conform legii 2012, imi va returna masina (asa ne-am inteles). #-o


Intrebari:
1. Sub incidenta carei legi va intra aceasta tranzactie?

2. Daca cumparatorului i se va solicita TAXA calculata dupa legea din 2012, vanzatorul poate reveni la DITL pentru a ramane proprietarul masinii?

3. Ce alta varianta legala exista pentru a pastra dreptul de proprietate (respectiv nu se achita taxa 2012) dar se transfera dreptul de folosinta si sarcinile financiare.

Multumesc anticipat pentru raspunsuri. =D>