avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 784 soluții astăzi
Forum Activitate Vlad86

Activitate Vlad86

Răspuns la discuția Recuperare permis
Multumesc inca o data pt raspuns. Imi cer scuze ca nu am fost mai explicit, hotararea de care v-am zis a venit dupa ce am facut cerere de recurs la sentinta de mai sus si mi-a fost refuzata.. hotararea venita acasa era definitiva si avut un text mai elaborat decat cel de mai sus, acesta fiind preluat din sentinta initiala. M-am gandit ca este suficient, avand in vedere faptul ca recursul mi-a fost refuzat si pedeapsa a ramas aceeasi.
Răspuns la discuția Recuperare permis
Va multumesc mult pt raspunsul prompt! Daca am inteles bine, la 1 an dupa ce a venit hartia cu hotararea acasa (2 luni mai tarziu de la pronuntarea sentintei).
Buna ziua! In urma unei decizii neinspirate de a conduce autoturismul sub influenta bauturilor alcoolice, am primit urmatoarea hotarare:

In baza art. 87 alin. 1 din O.U.G. nr. 195/2002, republicata, cu aplicarea art. 320/1 C.p.p., condamna la o pedeapsa de 1 an inchisoare pentru savarsirea infractiunii de conducere pe drumurile publice a unui autovehicul avand in sange o imbibatie alcoolica peste limita legala. In baza art. 71 alin. 1 si 2 C.pen., interzice inculpatului drepturile prevazute de art. 64 alin. 1 lit. a) teza a doua si b) C.pen., pe durata pedepsei principale.In baza art. 81 alin. 1 C.pen., cu referire la art. 71 alin. 5 C.pen. dispune suspendarea conditionata a executarii pedepsei principale si a pedepsei accesorii pe un termen de incercare de 3 ani, stabilit conform art. 82 C.pen.In baza art. 359 C.p.p., atrage atentia inculpatului asupra dispozitiilor art. 83 C.pen., privind revocarea suspendarii conditionate a executarii pedepsei.In baza art. 191 alin. 1, obliga inculpatul la plata a ........., cu titlu de cheltuieli judiciare avansate de stat.

Va rog sa imi spuneti cand voi putea da din nou de permis - dupa 1 an de la pronuntarea sentintei sau dupa expirarea termenului de incercare.. deoarece am gasit diferite articole pe internet si doresc sa stiu cum voi proceda, avand in vedere faptul ca se va implini in curand 1 an de la pronuntarea sentintei.

Va multumesc anticipat!
Nu au fost daune mari/victime si am colaborat cu ei, am vrut sa stiu ca am facut tot ce trebuie ca sa-mi pot recupera permisul.. mai devreme sau mai degraba mai tarziu.. Sper sa fie cum spuneti dvs si multumesc de raspuns, mi-ati mai ridicat moralul!
As mai avea o intrebare: ar fi indicat sa ma prezint cu un avocat cand voi merge la procuror sapt viitoare sau nu este necesar?
Buna seara!
In urma cu un an mi-a fost suspendat permisul dupa o tamponare usoara, in urma careia s-a depistat la testul cu etilotest o alcoolemie de 0,44. Dupa ce am dat declaratiile aferente la politie, am ajuns la IML dupa circa 1 ora si ceva de la accident, unde mi s-a recoltat sange. A rezultat, dupa 6 luni de asteptare, ca am av 0,7, respectiv 0,9 (in crestere). Am cerut o recalculare, a mai durat cateva luni pana mi-a aprobat-o, iar acum, dupa 12 luni de la accident, am sunat sa ma interesez de dosar, deoarece politistul care se ocupa de el nu s-a sinchisit sa ma sune si a aruncat pisica in bratele iml`ului. Mi-a spus ca au venit rezultatele, ca trebuie sa discute cu procurorul, respectiv ca ma va chema sapt viitoare pt a merge la procuror impreuna. A zis ca nu poate sa imi furnizeze detalii despre rezultate.
Va rog sa-mi spuneti care este procedura de aici inainte.. si daca am vreo sansa sa scap cu amenda administrativa.
Va multumesc frumos.