avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 250 soluții astăzi
Forum Activitate crispus

Activitate crispus

Buna ziua,

Am cumparat o masina si momentan detin doar o copie in original al contractului de vanzare cumparare. Urma ca vanzatorul sa "vizeze" restul de copii la primarie.

Intre timp am mai primit "CERTIFICAT DE ATESTARE FISCALA" semnat digital de primarie iar vanzatorul pare total dezinteresat sa trimita si restul de copii stampilate (cum mi se cer la inscriere).

Exista vreo reglementare prin care documentul digital sa tina loc de stampila respectiva?

Multumesc.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Asa mai tardiv, va multumesc pentru raspuns. O parte din arhiva ILDO a fost distrusa in acea inundatie (2010 cred).
Cei de la Intercom spun ca nu gasesc in arhiva ramasa vreo dovada despre grupa a 2a a tatalui meu.

Unii colegi ai tatalui meu au fost inspirati sa-si ia respectivele adeverinte inainte de inundatie si au obtinut cel putin partial anii pentru grupa a 2a. Se spune ca Ildo ar fi platit contributiile pentru grupa a 2a.

Mai poate fi atacata in vreun fel decizia de pensionare (care nu include nimic din grupa a 2a)? Cam ce sanse ar avea un proces cu eventual martori?

Multumesc.
Buna ziua,

Tatal meu in varsta de aproape 62 de ani a lucrat in perioada 1980-1997 incadrat in grupa a II-a de munca, dar din pacate acest lucru nu este trecut si in cartea de munca.
Societatea la care a lucrat a intrat in faliment (IJPIPS Dorohoi) iar arhivele ar fi fost distruse in inundatia din 2010... Nu mi-e foarte clara legatura cu TERA ILDO SA si daca mai exista firma ce a facut lichidarea...

Ce demersuri s-ar mai putea face?
Multumesc.
Ar trebui sa cereti banii de la cel care v-a montat sigurantele.
Cei 12.000 KW in ~75 zile, ar insemna 160 kW pe zi, si vreo 6.6 kW pe ora. Asta ar insemna vreo 30A, iar sigurantele ar trebui sa aiba 16A.
Daca erau montate sigurante corespunzatoare, trebuiau sa sara si sa se inteleaga ca este o problema undeva...
Buna ziua,

O sa incerc sa fiu cat mai descriptiv ca sa va puteti face o imagine cat mai apropiata de realitate.

Lucrez la o asociatie non-profit care are in derulare un proiect cu fonduri europene (POSDRU). Acest proiect ar fi trebuit sa fie pe 2 ani (sept 2011 - sept 2013). Contractul este incheiat in baza legii 53/2003 cu durata determinata pe 2 ani, deci ar trebui sa fie pana in septembrie anul acesta.

Conducerea ne tot spune ca fiind pe proiect european ar fi alte legi, si cumva codul muncii n-ar fi aplicabil. Puteti sa-mi lamuriti acest aspect, va rog?

Incepand cu perioada in care au fost probleme cu POSDRU, au inceput si problemele cu plata salariilor (am 3 salarii restante).

De luna asta am fost dat la part-time (4h/zi), iar de la sfarsitul lunii am fost anuntati ca asociatia isi va suspenda activitatea, salariile urmand sa le luam candva in viitor, ei invocand lipsa banilor desi cei de la POSDRU au virat banii.

Ei ne obliga sa ne luam zilele de concediu ramase luna aceasta, argumentand ca nu au bani sa ne plateasca zilele de concediu asa cum prevede codul muncii in caz de incheiere a contractului. E legal asta?

Intrebarea cea mai importanta pentru mine e urmatoarea: zilele de concediu ramase ce mi se cuvin, sunt pentru perioada cand lucram full-time. Pot sa cer dublarea zilelor de concediu ramase avand in vedere ca acuma sunt la part-time? (dupa logica mea, o zi de atunci de 8 ore ar face cat doua de acuma la 4 ore).
Mi-ar conveni concediul dublu, dar nu stiu daca e legal/se poate asa ceva.

Stiu ca art. 145 spune ca plata pentru o zi de concediu de odihna ar trebui sa fie media pe ultimele 3 luni. As prefera concediul decat plata mai mare pentru ca nu stiu cand o sa vad banii de pe concediu sau salariile restante si as prefera sa plec mai repede.

Va multumesc mult.
Multumesc mult pentru lamurire..
Oarecum in aceeasi situatie sunt si eu.

Exista posibilitatea de a renunta la proces, sa predau permisul si sa-l recuperez dupa 30 de zile inainte de primul termen de judecata?

Avand in vedere ca iarna nu prea conduc, as prefera sa raman acum fara permis decat la primavara cand va fi procesul.

Multumesc.