avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 546 soluții astăzi
Forum Activitate adybican

Activitate adybican

Vă mulțumesc pentru raspuns!
Buna ziua,
Poate fi reprogramată o expertiză cadastrala, solicitata de instanța de judecată, dat fiind faptul că eu lucrez în afara țări și doar în perioada iulie-august pot fi disponibil?
Mulțumesc!
Buna ziua,

Acum trei luni am aplicat la un program de work and travel in UK,fapt pentru care am achitat firmei respective o suma de bani.Aceasta suma de bani a fost achitata in urma unui contract de consultanta.Dat fiind faptul, ca obligatile acestui contract este de a-mi oferi un loc de munca in UK ,ceea ce nu sa intamplat in toata aceasta perioada vreau sa reziliez acest contract.Contractul are o valabilitate de noua luni.In contract am o clauza care se pare ca nu-mi ofera posibilitatea rezilieri astfel incat sa pot recupera suma platita initial.Clauza este urmatoarea:
CLAUZA PENALA:
-in cazul in care candidatul decide in mod unilateral retragerea din program post inscriere,FIRMA reziliaza prezentul contract sumele achitate pana in acel moment fiind retinute de FIRMA cu titlu de dezdaunare.Banii pe care i-am achitat erau impartiti in doua sume dupa cum urmeaza:
1.Taxa de inscriere nerambursabila in valoare de xxx ron
2.Taxa de program in valoare de xxx ron
Va rog,vreau un sfat cum pot rezilia acest contract si totodata recuperarea sumelor.

Multumesc anticipat,pentru raspuns!
Ma puteti ajuta cu o lege ,ordonanta ceva de genul acesta care sa ateste ca "daca am venit din chirie mai mic decat ISR "beneficiez de somaj?...asta pentru a le arata celor de la somaj,pentru ca se pare ca habar au de legea somajului...

Multumesc!
Venitul meu realizat din chirie este mai mic decat indicatorul social de referinta sa inteleg ca si in aceste conditi nu voi beneficia de somaj.

Multumesc !
Buna ziua,

Am fost sa-mi depun actele pentru somaj da r mi s-a spus ca datorita faptului ca am un apartament inchiriat nu voi beneficia de ajutorul de somaj,cu toate ca legea nu prevede nimic in acest sens despre"veniturile din chirii".Va rog in mod expres sa ma ajutati cu informatiiole necesare.

Multumesc!