avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 152 soluții astăzi
Forum Activitate Mikiro24

Activitate Mikiro24

Buna ziua

Am o Agentie imobiliara ma intereseaza faptul cum pot emite facturi la persoane fizice cat si persoane juridice din 1/01/2024?
Multumesc de raspuns

Ma puteti ajuta si pe mine va rog cu o adresa, Nr telefon, email la institutiile mentionate de dvs mai jos?
Am o alta nelamurire ,dece guvernul a marit considerabil de mult salariile medicilor dar fara sa ia nicio masura de protectie fata de pacienti?
Dece in spitalele de stat, clinici medicale,cabinete,nu sunt lipite afise care sa mentioneze faptul ca darea si luarea de mita sunt interzise si constituie infractiune?
Poate pacientii care stau cu plicurile doldora de bani gata sa le ofere medicilor s-ar disciplina.
Cred ca daca nu s-ar mai oferi spagi in spitalele de stat nu cred ca ar mai fi medicii multi si nici asa de multe facultati de medicina care sa ofere pe banda absolventi de medicina.
Actul medical a ajuns de vanzare in spitalele de stat din Romania,asigurarea medicala nu are valoare in fata medicilor flamanzi.Oare dece medicii din spitalele de stat din strainatate sunt mai civilizati fata de pacienti, de spaga nu se pune in discutie asa ceva, dece la altii se poate si la noi nu se poate?
Cornel Vasile a scris:

De ce nu sesizati Colegiul medicilor sau Ministerul Sanatatii ?

Buna ziua!

Am fost umilita la spital de medicul primar pe motiv ca nu ofer spaga.De ceva timp insotesc o ruda bonlava la spital pentru analize, interpretare analize,internari, etc.E vorba de o ruda singura, bonlava, usor retardat, care necesita supraveghere .Am fost de nenumarate ori la spital cu el, a fost internat de multe ori incepand din 2018 pana in 2020 .Cand a inceput pandemia a facut tratament ambulator pana in prezent.Acum o saptamana am fost la spital la acelas medic pentru control.Cand am ajuns dimineata la spital la 7,45 am asteptat sa i se faca analizele si dupa am mai asteptat inca 5 ore pentru rezultate si interpretare de catre medic.Acest medica venit in cabinet si a inceput sa rada de noi ,asa cu priviri jicnitoare, desi i-am cumparat un ghiveci cu flori de fiecare data cat si acum nu parea interesata.Dupa ce mi-a citit analizele mi-a spus ca nu sunt bune si ca trebuie sa repete din nou dar sa caut alt medic.Nu avem bani sa-i dam, el are pensie de boala iar eu il sustin cu plata medicamentelor, hrana, utilitati, etc,Acum nu stiu incotro sa o iau si unde sa ma mai duc cu el pentru ca toti medici din spitale vor cadouri scumpe, bani, etc iar noi nu putem face fata.Ce ma sfatuiti?
Buna ziua

Va rog frumos să-mi spuneți cum ar trebui sa arate corect un contract de vizionare a unei locuințe pentru inchiriere/vânzare ?
Mulțumesc de ajutor.
Buna ziua!
Mulțumesc de răspuns.
Lucrarea a fost executata în întregime de către persoana învinuita după ce acesta fost sunat de poliție sa se întoarcă la munca.Atunci poliția i-a întocmit dosar penal de înșelăciune însă după ce am terminat lucrarea el mi-a adus contractul de prestări servicii care era trecută data de începere a lucrului la o săptămână după începere însă nu mi se pare corect și cinstit sa primesc contractul de prestări servicii plus facturile la finalizarea lucrării.Dece Poliția a clasat dosarul de înșelăciune ?
Menționez faptul ca după încheierea lucrării am constatat ca au apărut anumite defecte cum ar fi la instalația electrică și la parchetul din-o camera care nu a fost Așezat bine și acesta a ieșit din încheieturi ,la fel la pereți sunt niște fisuri iar pentru aceste defecte poliția mă trimite în instanță civilă.Ce mă sfătuiți sa fac mai departe ca eu nu sunt mulțumită de răspunsul pe care l-am primit de la poliție .La fel nu sunt mulțumită nici de comportamentul poliției pe care l-a avut fata de mine la audieri ,fiind nemulțumiți de faptul ca am făcut sesizarea la IGPR și dece nu am apelat la poliția din județ .La fel nu sunt mulțumită de de declarația pe care a dat-o învinuitul legată de lucrare care a mintitit declarând faptul ca a plecat pe motiv ca a trebuit sa plece din alte motive independente de voință sa.
Buna ziua
Va rog să-mi spuneți dacă este corect cum a procedat poliția de a clasat dosarul penal de înșelăciune transformat în abuz de încredere după ce am sesizat poliția persoana incriminata sa întors la munca iar contractul de prestări servicii pe care acesta trebuia să-mi îl dea la începutul lucrării mi -la adus la terminarea lucrăriiadica trei luni mai târziu dar trecând o data cu o săptămână după inperea lucrării .Am fost amenințată de făptuitor ca dacă nu-i dau toți banii din înainte pe lucrare acesta va pleca iar după ce mi-a demolat tavanele la casa și după ce mi-a decapat pereții m-a lăsat cu casa fără uși, fără ferestre, fără tavane și fără pereti tencuiți,cu toate ca i-am plătit în avans 80% din lucrare.Politia considera ca nu exista infracțiune dacă făptuitorul nu a întrebuințată mijloace frauduloase pentru a determina încheierea contractului, iar acesta nu putut fi executat din motive independente de voință lui .Poliția considera ca elementul material în cazul infracțiunii consta intr-o acțiune de inducere în eroare,frauduloasade amăgire iar acesta nu se încadrează.
Buna seara
In urma sesizarii mele la politie muncitorii s-au intors la lucru pentru a reface tavanele si peretii.Politia sa autosesizat urmand sa depuna dosarul in instanta pentru abuz de incredere.
Multumesc celor care mi-au scris si sustinut din punct de vedere juridic,cat si pentru mesajele de Incurajare.Acum astept sa vad casa finalizata pentru a putea face receptia, la casa.
Buna ziua!
Va rog sa-mi spuneti ce fac in cazul in care executantul lucrarii mi-a promis ca se va intoarce sa-mi finlizeze lucrarea la casa cu conditia sa-mi retrag plangerea de la poliție ?
Am vorbit ieri cu inspectorul de caz la telefon si m-a sfătuit sa nu mi-o retrag chiar dacă executantul imi va finaliza lucrarea,pe motiv ca se autosesizează poliția și va deschide dosar pe cauza civilă .
Buna ziua,

Va rog frumos sa imi spuneti daca e bine sa fac public cazul meu prin mijloace de comunicatii presa si televiziune.Intrucat acesti indivizi care mi-au distrus casa sa fie cunoscuti de lume,încât sa nu mai fie angajați de nimeni niciodată.Imi poate spune cineva cum sa contactez presa și televiziunea pentru a veni la fata locului sa filmeze?
Mulțumesc
Buna ziua,
Va multumesc pentru mesaj.Am depus plangere la IGPR Bucuresti,unde urmeaza sa fie trimisa la IPJ in localitatea unde se afla locuinta cu pricina.Astept sa fiu sunata de politie pentru a merge sa dau declaratie.Am fotografii cu casa devastata de ei,plus fotografii cu ei in timp ce erau pe acoperisul casei.Toate sau copiat la xerox de IGPR,fiind atasate la plangerea depusa si inregistrata la IGPR.