avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 472 soluții astăzi
Forum Activitate cristofor29

Activitate cristofor29

Problema este cum pot sa-l recuperez!!!???
La Parchet s-a finalizat dosarul mi s-a dat NUP pe art 228 lit. f cp. Am fost in audienta si mi-au spus ca daca vreau sa fac contestatie pe rezolutia care mi s-a dat la Parchet, adica pe neinceperea urmaririi penale altfel cu masura contraventionala pe care a luat-o politia de a mi suspenda permisul nu au treaba
Am avut un accident de circulatie anul trecut in care a fost inceputa urmarirea penala pentru infractiunea prevazuta de 184, art 2 si 4 din Cod penal(vatamare corporala din culpa) iar pe 10. 01. 2012 am primit acasa o rezolutie de la Parchet cu raspunsul de NUP pe art.228 lit.f cp(plangerea nu exista).Am fost la politie cu rezolutia si imi spune ca imi suspenda permisul pe o perioada de 90 de zile prevazut de art.103 lit.c ca urmare a nerespectari semnului "Cedeaza trecerea"(mentionez ca in tot acest timp de cand a avut loc accidentul si pana am primit rezolutia acasa am fost din 30 in 30 de zile la Parchet pt ami prelungi dovada de circulatie),si imi imaneaza o adresa tip unde scrie cu pixul art.103/c si nici decum un PV.:(
Acum va intreb pe dumneavoastra se poate retine permisul fara un PV?
Am luat aceasta adresa, am facut un dosar cu inscrisuri si alte probe si am mers la Judecatorie sa depun plangere in contencios administrativ asupra acestei adrese la care am cerut un Certificat de Grefa, unde am mers cu el la politie sa-mi ridic permisul. La politie nu a vrut sa-mi inapoeze permisul pe baza Certificatului de Grefa spunandu-mi niste lucruri care pe mine nu m-au lamurit deloc.Atunci eu am facut o cerere domnului Comandant cerandu-i inapoierea permisului de conducere sau o dovada inlocuitoare pana la ramanerea definitiva a hotararii judecatoresti sau un temei legal bazat pe un art. in care se specifica ca nu mi se poate inapoia permisul in baza Certificatului de grfa.
Acum eu ma intreb exista PREZUMTIA DE NEVINOVATIE!!!!:(Ce efec are plangerea facuta de mine, asupra mea sau a politiei de masurile luate in defavoarea mea in cazul in care sa presupunem ca eu voi castiga procesul, perioada de suspendare a permisului a trecut la termen!!!???:

Intrebarea mea pt.dumneavoastra este exista vreo baza legala in care cu Certificatul de Grefa nu imi pot primi permisul?