avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 528 soluții astăzi
Forum Activitate ioana_oana_ct

Activitate ioana_oana_ct

E suficient de destept ca sa declare falimentul.
Si totusi......... nu ar fi trebuit sa fim anuntati daca suntem in preaviz?
Sindicat nu exista. A incercat unul dintre manageri sa ajunga lider de sindicat!!!!!!!! E clar ca nu a semnat nimeni.
In orasul meu nu a fost depusa notificate la ITM, dar sediul central e in Buc.
Si cum neindeplinirea acestor obligatii..............e clar ca nu-i pasa de soarta noastra.
Buna ziua,
Suntem un grup de angajati ai unui lant de magazine. Incepand din luna decembrie acestea au inceput sa fie inchise si angajatii relocati. in ultimele zile sunt orarse care au ramas fara nici un magazin deschis si noi trimisi acasa fara sa stim situatia in care ne aflam. la sediu nu raspunde nimeni la telefon. daca eram disponibilizati nu trebuia sa fim anuntati din timp? E posibil ca sa afam maine (07.02.2012) ca noi am fost in preaviz din 01.02.2012?
Mentionez ca in situatia asta sunt peste 1000 de angajati. Doar in orasul meu sunt peste 200.
In cazul acestei concedieri colective (nu a ramas nici un angajat in orasul mau, ca de altfel in multe alte orase din tara) nu trebuia anuntat ITM-ul ?
Va rugam sa ne spuneti ce am putea face noi.
Multumim!

P.S. Colegii mei au pichetat la sfarsitul lunii trecute sediul firmei, dar nu au putut discuta cu nimeni.