avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 222 soluții astăzi
Forum Activitate palaghiacristinela

Activitate palaghiacristinela

Răspuns la discuția Declaratie anaf la un pfa
despre declaratia 070 ce spuneti?
Am un pfa.pana in decembrie 2018 am avut un salariat.am depus 112 petru el. ce declaratie ,in afara de cea unica,trebuie sa mai depun pe 2019? Eu lucrez la alta firma ca salariat.
Am un pfa si am achizitionat o casa de marcat pe punct fix,dar o data pe saptamana merg cu marfa la un targ. Este necesara o noua casa de marcat ? Stocul de marfa este acelasi si mi-a spus cineva ca nu ar fi necesar daca emit sub 7 bonuri,
Am incheiat un contrac de comodat pentu un apartament cu 2 persoane cu obligatia de pastrare a curateniei si plata facturilor.de 1 luna nu reusesc sa dau de ei ,in casa este o mizerie de nedescris .iar facturile le-am platit eu.pentru ca au venit si cele pe lun in curs. ce pot face,ca sa ii fortez sa imi plateasca si sa renunt la contact?
am un PFA cu activitate comerciala si doresc sa angajez o vanzatoare. Ce trebuie sa fac ?Unde merg mai intai?
Răspuns la discuția am nevoie de un sfat
am radiat II la sfarsitul lui februarie si la inceputul lui martie am infiintat pfa
am vut o II si din motive personale am radiat-o si mi-am facut un pfa.exista vreo modalitate sa imi pot transfera stocul de marfa de pe firma veche pe cea noua? sau puteti sa ma invatati cum sa fac altfel?
am o intreprindere individuala pe care din anumite motive trebuie sa o radiez.pot sa imi infiintez o alta intreprindere individuala cu alt nume sau ce alta forma de firma pot sa imi infiintez care sa aiba si angajati.
am o intreprindere individuala si din martie 2012 m-am angajat.Am avut cu casa de pensii un contract incheiat in 2008,sa platesc pensia la venitul de 10 ron pe an.Acum mi-a venit de la fisc ca am de platit 5500 ron pe 2011,pentru pensie.Am fost la pensii si mi-au spus ca pe 2011 mi s-a calculat pensia la venitul brut din declaratia 200,pe care au primit-o de la fisc,dar pe mine nu m-a anuntat nimeni.Cum se calculeaza pensia ,pentru ca eu din venitul brut declarat de 18000,am scazut chiria 12000 , facturile si am ramas cu un venit net de 4800 lei.
a avut angajat avocat,dar acesta a reprezentat-o doar la proces,iar pentru apel i-a cerut alti bani si nu s-a prezentat,iar inculpatul face mereu apeluri sau ca acum contestatie si ea este nevoita sa plateasca mereu un avocat?este normal ca el sa beneficieze de avocat din oficiu si ea sa plateasca un avocat care sa-l tina in puscarie pe cel care i-a omorat parintii?