avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 755 soluții astăzi
Forum Activitate liviuso

Activitate liviuso


Acum vreo 45 de ani am cumparat un teren in panta.
Noi am facut un gard - zid de beton - intre terenul nostru si terenul vecinului din partea de jos a terenului nostru (fara contributia vecinului). Apoi am umplut cu pamant partea noastra (ne-am ridicat cam 1.5 m).
in timp gardul s-a inclinat, s-a crapat, incepe sa se sfarame, cad pietre in curtea vecinului.
E clar ca noi trebuie sa facem alt gard (nu vecinul) care sa faca fata umpluturii de pe terenul nostru.
Doar ca - vecinul - si el si-a indreptat terenul - sapand langa gardul nostru (apreciez ca s-a lasat cam 0.5 m). Acum gardul trebuie facut mai adinc in pamant. Mai mult - vecinul sustine ca pe terenul lui el sapa in pamant cat vrea el.
Asta inseamna ca daca fac eu alt gard (chiar mai adinc) el poate din nou sa sape sub el - sa continue indreptarea terenului lui - gardul nostru in timp va ramane din nou fara sprijin.

Intrebarea este - Are vecinul vreo obligatie sa contribuie la construirea gardului? Are dreptul sa coboare nivelul terenului lui- fara sa faca vreo consolidare punind astfel in pericol rezistenta gardului nostru?

Va multumesc