avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 196 soluții astăzi
Forum Activitate emanuel11

Activitate emanuel11

nu stiu sa va spun ce scrie pe certificatul medico-legal deoarece nu l-am vazut(certificatul este eliberat de catre spital automat sau este nevoie k cei vatamati sa solicite?daca este nevoie sa solicite,ei nu au solicitat )este putin mai complicat,unul mi-a spus ca nu doreste nimic,dar mama lui spune ca vrea,unul a spus ca este trimis la consultatie la ploiesti si este posibil sa fie nevoie de o noua operatie la mana caz in care nu stie dak va fi nevoit sa o plateasca,si doar daca va fi nevoit sa o plateasca doreste bani pt operatie.cat despre plangere,in masina erau 4 pasageri.unul care a avut doar rani usoare a dat declaratie chiar in seara aceea si a specificat ca nu are nici o pretentie de la mine.proprietarul masinii a spus k a declarat ca doreste reparatia masinii pe cale amiabila,si celor 2 care erau internati nu li s-a putut sa li se ia declaratie,urmand sa dea ulterior.am vb cu ei si au spus ca nu i-a chemat nimeni la sectie sa dea vreo declaratie .deasemenea,nici eu nu stiu in ce stare se afla procesul,deoarece nimeni nu a primit vreo citatie si nici nu stiu unde ma pot interesa.imi cer scuze ca nu va pot da niste date exacte,dar nu le conosc.in principiu,cei vatamati doresc despagubiri doar in cazul in care ar trebuii sa plateasca ei ceva catre spital.
imi cer szc,nu ati raspuns totusi la intrebare.pretentiile victimelor sunt acoperite de asigurare sau treuie sa le suport eu?(daca va referiti la asigurere medicala,nu avea nici unul,daca va referiti la asigurarea masinii,nu era casco).ce se poate intampla in cazul in care NU le pot platii?si imi va fi anulat permisul?!acidentul s-a datorat faptului ca am facut o depasire in loc nepermis si la intoarcerea mea pe banda,nu am mai putut lua un viraj deoarece a prins polei,a derapat si am iesit de pe carosabil cu masina.ma asteptam ca permisul sa imi fie doar suspendat.
am si eu o peoblema...in urma cu o luna,am avut un accident rutier(nu consumasem bauturi alcoolice) soldat cu victime,dintre care 2 au avut nevoie de spitalizare 4 zile.masina apartinea unei cunostinte care se afla deasemenea in masina.politia mi-a spus ca mi s-a intocmit dosar penal pt vatamare corporala din culpa si urmeaza sa fie un proces.ce mi se poate intampla in cazul in care victimele au pretentii materiale pe care nu le pot onora?ex: proprietarul masinii vrea bani pt reparatie,cei raniti pt spitalizare,medikmente,etc....?