avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 709 soluții astăzi
Forum Activitate camelia86

Activitate camelia86

Buna ziua,
O intrebare legata de casele nationalizate de la tara. Parintii mei locuiesc intr-o casa nationalizata in Com. Posesti jud. Prahova. Casa a apartinut unei matuse inainte de revolutie, si cum nu avea dreptul sa aibe 2 proprietati a fost despagubita atunci iar casa trecuta in proprietatea statului. Parintii locuiesc in acea casa de mai bine de 16 ani,platind chiria aferenta. Intrebarea este daca si cum as putea cumpara de la stat aceasta casa pentru parintii mei. Primaria a trimis in repetate randuri somatii catre matusa mea sa se decida daca vrea sa cumpere casa sau sa renunte insa refuza sa faca orice declaratie. Exista vreo procedura legala in urma careia sa pot achizitiona casa? Multumesc
Buna ziua,tatal meu a decedat anul acesta 2012,el avand pensie de boala si de invaliditate gradul 1,au fost casatoriti timp de 26 de ani,as dori sa stiu daca mama mea in varsta de 56 de ani, poate beneficia de pensie de urmas pana la implinirea varstei legale de pensionare, sau doar pensia de urmas pe perioada de 6 luni de la data decesului.