avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 679 soluții astăzi
Forum Activitate theolina

Activitate theolina

Buna seara! Este prima oaracand scriu pe acest forum, dar am mai multe probleme si nu stiu cum sa le rezolv sau macar sa le atenuez.
1.Tocmai am cumparat un ap. la casa (1/3 dintr-o casa). Am drept de servitute pe o parte din terenul vecinului iar podul este comun. Partea lui de casa este in stare avansata de degradare, iar partea mea, fiind mult mai mica si ingusta se afla intr-o stare cat de cat acceptabila. De asemenea vecinul de curte si-a parasit casa de mai bine de 10 ani si mai vine un cumnat de-al sau sa vada daca nu s-a daramat ( cam o data la 1 an si jumatate). Cum pot sa ma separ de acest vecin? Nu pot sa dublez peretele ( in acea zona aproape toate casele sunt unite si au zidul dublat). Mentionez faptul ca acesta este debransat de la toate utlitatile in afara de apa si nu intretine cladirea sau terenul aferent, casa e de groaza, pe teren sunt doar buruieni uscate si gunoaie.
2. Acoperisul apartamentului meu este intr-o apa, zidul exterior se afla in curtea celuilalt vecin, geamul domitorului da inspre curtea acestui vecin. Am schita apartamentului, deci e legal. Casa lui are zidul dublat, insa este lipit de o parte din casa mea. Legea imi permite sa fac un gard in curtea lui pe portiunea in care nu avem zid dublat ? Doresc sa izolez zidul exterior si fara acordul lui nu pot patrunde pe proprietate, iar acesta are caini care pot sa-mi distruga izolatia. In plus tine o gramada de gunoaie rezemate de zidul meu care pastreaza umezeala la fundatie.
3. Daca vecinul de casa nu si-a platit darile la stat de ani de zile si a lasat casa parasita, pot sa intru in vreun fel in posesia ei daca platesc restantele si daca ma angajez sa o reabilitez sau sa o demolez sau trebuie sa astept ca finantele sa o scoata la licitatie publica?