avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 490 soluții astăzi
Forum Activitate florinbc

Activitate florinbc

ca pfa am de facut plati catre furnizori de servicii(facturi emise) de pers juridice
incasarea unor facturi (prestari servicii) efectuate de mine ca pfa

se pot face acestea din contul bancar personal persoana fizica?
daca voi folosi acest cont doar pentru plati si incasari pentru activitatea pfa este ok?


Răspuns la discuția Plata contributie CASS retroactiv
va multumesc pentru raspunsuri dar,
ma refeream la contributia de asigurari de sanatate.

oricum nici pentru pensie nu am declarat nimic in acea perioada (mi-a venit somatie)

asa ca va trebui sa rezolv cu ambele.
Răspuns la discuția Plata contributie CASS retroactiv
si care ar fi suma datorata?!

Intreprindere individuala deschisa in ianuarie 2008 , avand activitate 2008 si 2009 ,impozit sistem real, dupa care a fost suspendata in ianuarie 2010.

Nu am avut venit impozabil in 2007.
Din 2010 pana in prezent am avut venituri salariale (angajat cu CIM, dar nu constant.)

Intentionez sa redeschid aceasta II, nu mai sunt angajat , va trebuia sa fac,in urma deciziei de impunere a venitului, un contract cu CASS din judetul in care apartin. Obligatoriu.

Intrebarea este daca va trebui sa platesc contributia la sanatate pentru 2008-2009 ? plus alte majorari ?!!!

precizez ca nu am avut niciun fel de somatie pana in prezent.
crrissti a scris:

marea majoritate a clientilor platitori de comision solicita chitanta+factura asa ca ce sa mai faci si cu casa de marcat... le dai facturi si chitante ... tranzactii sa fie :)
Spor!



... agentul imobiliar nu este platit la "vizionari" ci printr-un comision perceput numai in cazul in care intermediaza o TRANZACTIE imobiliara... asadar comisioanele sunt de 300-500lei sau mai mult 200-500 eur... trebuie sa faci facturi si chitante nu incasezi niciodata 20 lei - 50 lei sa poti da bon fiscal... eu asa stiam :)



EDITAT: copiat aici textul mesajului consecutiv



interesanta aceasta opinie.
Nu intentionez sa cer bani pentru o vizionare,nu am practicat asa ceva niciodata.
Cat timp am lucrat ca si agent angajat la o SC se emiteau BF clientilor persoane fizice (clienti care solicitau inchirieri de apartamente cu un comision intre 300 - 800 ron dupa caz)

Stiu ca pentru o valoare mai mare de 100 lei este oblogatoriu sa se emita factura fiscala plus bon fiscal/chitanta. Pentru sume mai mici de 100 lei este suficient BF/CH, dar daca soliciti si factura este obligat sa emita si factura.

2 variante :
casa de marcat sau
plata servicului prestat prin banca

dar ca sa nu risc vreo amenda in cazul unui "posibil control" o sa optez pentru prima varianta.

va multumesc pentru raspunsuri

am intalnit astfel de situatii, totusi ca sa nu risc vreo amenda o sa cumpar si casa de marcat.(drumuri,fiscalizare,contract de service,raporturi z, raport lunar) toate pentru 2-3 bonuri emise lunar.

era ok ca pe langa contractul de vizionare/prestare servicii(comision) incheiat cu clientul persoana fizica sa eliberez factura si chitanta .


Doresc sa infiintez o II avand activ. principala - tranzactii imobiliare.
Precizez ca am lucrat in domeniu ,SC agentie SRL unde se emiteau bonuri fiscale, clientilor persoane fizice.

Am inteles ca :

"
Operatorii economici care efectuează livrări de bunuri cu amănuntul, precum şi prestări de servicii direct către populaţie sunt obligaţi să utilizeze aparate de marcat electronice fiscale.
"

Poate fi considerata o exceptie desfasurarea acestei activ. sub forma unei I.I. ?
Se incadreaza ca si profesie libera?

"-
activitatile desfasurate ca profesii libere sub toate formele de organizare care nu implica crearea unei societati comerciale;
Intra sub incidenta acestor prevederi:

a) profesiile libere sub toate formele de organizare, care nu implica crearea unei societati comerciale, desfasurate de catre notari, avocati, experti autorizati, medici, experti contabili, contabili autorizati, arhitecti, precum si de alte persoane fizice care presteaza servicii cu caracter profesional in domeniul stiintific, literar, artistic si educativ;
b) activitatile economice desfasurate in mod independent, inclusiv prin practicarea unei meserii, de catre persoanele fizice autorizate potrivit legii, cu exceptia activitatilor de taximetrie auto pentru marfuri si persoane. "



Va multumesc anticipat.