avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 714 soluții astăzi
Forum Activitate alingiuroiu

Activitate alingiuroiu

Buna seara,

In cazul unui angajat in cadrul unei firme cu contract individual de munca in care este stipulat un venit net/ brut de minimum pe economia dar cu un venit suplimentar nespecificat in contractul individual de munca, neinregistrat la fisc (venit la "negru"), imi puteti spune ce sanctiuni contraventionale se aplica in conformitatea cu legislatia in vigoare asupra angajatorului? Angajatul poate fi sanctionat? Daca da, care ar putea fi acestea?

Va multumesc,

O seara buna !
Buna ziua! Eu am o problema. Eu am facut un contract pentru un card de debit cu o banca din Romania. In perioada noiembrie- decembrie 2011 mi-am depus o suma de bani pe acest card (200-350 ron, nu imi amintesc exact suma). La cateva luni dupa ce am facut acest transfer, am primit un mail in care mi s-a zis ca se apropie perioada de scadenta a cardului, fiind rugat sa ma prezint la sediul bancii pentru ridicarea noului card.Cand m-am prezentat la sediul bancii pentru rudicarea cardului, mi s-a spus ca, contul mi-a fost blocat pentru neplata unor sactiuni contraventionale ( amenzi politia rutiera). Mi s-a spus ca nu imi pot ridica cardul pana cand nu imi platesc amenzile, contul fiind deblocat in urma platii efectuate. Va rog sa ma ajutati! Ce pot sa fac sa imi recuperez banii?