avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 517 soluții astăzi
Forum Activitate misu73

Activitate misu73

Nimic domnule.Toti asteptam.Pe de alta parte,asa cum am aratat mai sus,am mers in instanta pentru cele doua salarii,si aici asteptam si atat.Am auzit un zvon ca in judetul Arad s-ar fi castigat un astfel de litigiu cu ministerul(daca cineva de la Arad mi-ar putea confirma,multumesc anticipat !!!).Ceva noutati mai puteti gasi pe siteul SCMD-ului.O zi buna sa aveti !
Daca sunteti din Suceava,de ce nu ati reactionat mai repede ? Noi deja am inceput actiunea de a aduna acte premergatoare pentru a merge in instanta de judecata !!! Suntem vreo 27-30 de "neintelegatori" care nu suntem de acord cu raspunsurile primite de la Serviciul Financiar.Hai ca intru pe email si poate mai putem face ceva si pentru dumneavoastra !
Buna ziua.Trebuie sa va soseasca si dumneavoastra cat de curand decizia de pensie mai ales ca,din cate am inteles,nu se mai lucreaza,acolo la Casa Sectoriala de Pensii pe Ordonanta 1/2011.Cam in perioada asta ne-am pensionat si noi: noiembrie-decembrie 2011.De ce avem pensiile injumatatite ? Nu stim nici noi.Cel putin eu il caut pe Igas de asta toamna sa-mi explice "de ce ?",asa cum poate el:fara multa gramatica dar nu l-am gasit nicaieri (in forum).O zi buna va doresc !!!
Jean Valjean a scris:

"Nu lovi dacă este posibil să eviţi onorabil să loveşti, dar niciodată nu lovi moale." Franklin D. Roosevelt

Vezi citatul trimis de colegul nostru ? Ei il cam aplica .
Buna ! Da,intr-adevar ne-ar putea ajuta si S.C.M.D.-ul ( chiar sunt membru al S.C.M.D ) . Acum sunt insa ocupati cu altele. In plus mi s-au parut cam maleabili,ma rog mai diplomati.Nu pot accepta sa fiu temperat cu niste lucratori din I.P.J. care-mi transmit niste prostii de culoarea portocalei.Sa nu ma intelegi gresit mie imi plac aceste fructe(trecute prin storcator).Acum sa revenim la problemele noastre ; se aud zvonuri ca se vor indrepta lucrurile si pe la noi ? Sunt convins ca nu aveti nici un raspuns dar am intrebat si eu asa de dragul conversatiei.O zi buna !
Va multumesc ! Am inceput sa "respir"o gura de aer proaspat.

"Bine,bine si ce anume reclamam ? Ai cum demonstra ca ministerul nu ti-a aplicat corect legea? Ai pensie de serviciu????? nu....adio cele 2 solde(salari) pana la limita de varsta".
Haideti sa plecam de la aceasta idee :
Dumneata te cramponezi de felul in care ne exprimam fata de anumiti termeni : "ba ca e pensie militara,ba ca e pensie de serviciu".... sau cu privire la "salariile compensatorii" mergi pe aceeasi idee.Hai sa le numim "ajutoare","pomana",oricum , dar hai sa nu uitam ca sunt niste "drepturi specifice activitatii desfasurate in institutii publice de aparare,ordine publica si siguranta nationala".
Buun.
1.In "Statul Politistului" scrie clar ca odata cu incetarea raporturilor de serviciu am dreptul la o pensie stabilita prin legi ulterioare.
Legea 119/2010 hotaraste ca toate Mariile sa poarte aceeasi palarie.
2.Articolul 23 alin.1 si 2 (Sectiunea 3-a,Anexa 7)din Legea 284/2010 ne spune insa clar ca drepturile banesti nu se acorda politistilor sau militarilor daca "le-au incetat raporturile de serviciu in baza art.69 alin.1 lit.d,e,f,g,h,i,k,l din Legea 360/2002" si respectiv nu se acorda pentru militarii trecuti in rezerva in baza art.85(1)lit.f-l,art.87 si art.88 din Legea 80/1995.
Eu nu fac parte din aceste categorii prevazute de lege,sunt un simplu "asistat social" si atunci stau si ma intreb : DE CE DREPTURILE BANESTI IMI SUNT RECUNOSCUTE NUMAI PE JUMATATE ???
Despre Legea 285/2010 art.13 alin.2 am cazut de acord amandoi.
Atunci va intreb pe dumneavoastra:de ce acel "bosorogut" are dreptul si la cele doua salarii compensatorii iar noi nu avem acel drept ?
Totul se rezuma la felul in care "cineva" interpreteaza legea ?
Mai functioneaza inca dezinformarea ?
Daca da,nu trebuie sa ne fie rusine sa-i actionam in judecata.
Repet intrebarea : pe cine trebuie sa actionam in judecata ?
Uaau ! Onorata Instanta,cer ragaz sa-mi pregatesc apararea.
Multumesc ! Acum sa revin. Vorbeam despre raspunsurile pe care eu si ceilalti colegi le-am primit de la I.P.J-uri (Serviciul Financiar) precum ca nu avem dreptul de a primi salariile compensatorii ( cele doua , pana la varsta de pensionare) intrucat noi primim o pensie de aistati social,acest drept revenindu-le doar celor care au iesit la pensie cu o "pensie de serviciu".Mie mi se pare ca acest model de raspuns circula prin toate unitatile ori eu mi-aduc aminte ca am citit un articol cu doua aliniate , pare-mi-se in Legea 285/2010,in care se mentioneaza ca in anul bugetar 2011 se anuleaza/suspenda orice fel de plati compensatorii dar ca aceasta prevedere nu se aplica celor care nu au putut fi mentinuti in sistem datorita unor probleme medicale.Revin la intrebarea : pe cine trebuie sa actionam in judecata,I.P.J.-urile sau Ministerul de interne ? Multumesc inca o data !
Salut ! Pentru inceput este deajuns.Vreau sa spun ca din luna noiembrie stau si citesc tot felul de site-uri si observ ca toti ne invartim in jurul acelorasi intrebari fara raspuns,toti suntem "convinsi" ca am luat tzeapa inca o data.Ieri eram hotarat sa mai merg o data la usa celor de la I.P.J. si sa le cer "sa-mi dea de pomana" dar astazi m-am razgandit.Dau telefoane si le cer colegilor "asistati social" sa platim un avocat si sa ne cerem in instanta drepturile,e greu,nici nu stiu ce sa le raspund la unele intrebari(statul acasa te prosteste rau).Spre exemplu o intrebare buna : pe cine dracu'(scuze) trebuie sa dam in judecata ? Unii spun ca paratul ar trebui sa fie I.P.J.-ul iar unii trec direct la ideea de a reclama Ministerul de Interne(observi ca nu-mi place sa folosesc si cuvantul"administratiei").Cert este ca noi sucevenii trebuie sa ne facem o lista,cat mai repede,cu cei care sunt de acord cu aceasta initiativa.Da-mi semnale si de la dumneata.Eu voi comunica permanent "prostioarele" pe care le fac aici.