avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 843 soluții astăzi
Forum Activitate puimicc

Activitate puimicc

Politia animalelor poate fi sesizata pentru o astfel de problema? Faptul ca stapanul lasa pisica libera si aceasta face mizerie?

ynocentta a scris:

Initial incercati solutionarea amiabila direct cu persoana care a adoptat pisica
Daca acesta este reticent,sesizati oficial,politia teritoriala,serviciul politia animalelor
Succes !

Buna ziua, imi spuneti, va rog, daca un vecin a adoptat o pisica in bloc si aceasta este lasata libera si face mizerie in fata usii altor vecini, unde se poate reclama si ce masuri pot fi luate?
Buna ziua, imi spuneti, va rog, schimbarea comitetului executiv trebuie comunicata judecatoriei?
Executare silita pensie alimentara rezultata din activitati pfa

Cei de la Anaf au pus la dispozitia executorului judecatoresc un document care cuprinde veniturile brute si nete rezultate dintr-o activitate liberala, pe anii 2017 -2021. Sunt trecute datele din declaratiile de impunere.

Faza e ca, la venit net apar sume ridicole: 1400 lei sau 3000, la venituri brute de 87000, spre exemplu.
Am inteles ca sunt scazute veniturile deductibile din sumele incasate efectiv. Bine, am indoieli ca un instructor de inot are asa cheltuieli deductibile. Insa, intrebarea e ce sa mai executi silit, in acest caz? Pierzi cu dreptatea in mana. Stii cert ca a castigat acei 87000 lei, in 2021, dar venitul net este de 1400 lei, in declaratie.

Sa inteleg ca nu se mai poate face nimic?
El datoreaza 25% din venituri, ca pensie de intretinere. Lunar. In fiecare luna era obligat sa vireze 25% din aceste venituri rezultate din pfa. La executare, datoreaza doar 25% din venitul net anual care figureaza in declaratia sa de impunere si care rezulta prin scaderea unor cheltuieli deductibile?....

In plus, pe anul 2022 sunt doar veniturile anticipate, evident. Si executarea era pana in august 2022, din 2019.

Ce executare silita mai e si aceasta?
De fapt, cred ca as putea merge mai departe, pe firul logic, o persoana care detine o boxa in imobil si un loc de parcare, poate sa devina membru al asociatiei de proprietari? Presedintele trebuie sa fie in mod clar membru al asociatiei de proprietari.
Conform definitiilor din art. 2 al legii 196/2018, literele o, s, t, w, eu inteleg ca da, poate fi membru al asociatiei de proprietari, pentru ca boxa este un spatiu cu alta destinatie decat cea de locuit.

Buna ziua,

As dori sa stiu daca o persoana, care detine in proprietate o boxa dintr-un imobil si un loc de parcare poate fi presedinte al asociatiei de proprietari, sau este nevoie sa detina un apartament.

Multumesc. Asa ma gândeam și eu.
ynocentta a scris:

Se presupune ca inundatia a generat pagube ,evaluate drept prejudiciu financiar in sarcina partii responsabile pentru inundatie
exista termen legal prevazut de 3 ani in care creditorul are dreptul legal sa desfasore acte si actiuni pentru recuperare debit
Dupa termenul de 3 ani ,,daca creditorul=partea vatamata nu a desfasurat demersuri pentru recuperare prejudiciu orice solicitare este tardiva

Poți cere, după 10 ani de la producerea unei inundații de către vecinul de sus, readucerea la forma inițială?
Între timp firma care a inundat a și vândut apartamentul. Noul proprietar nu a inundat pe nimeni....

Nu exista un termen de prescriere a unor astfel de obligații?

Eu am intrebat doar daca in situatia in care presedintele este si administrator (situatia prevazuta de lege la art. 45), trebuie sa detina atestat si certificat de calificare profesionala.
Am specificat ca este vorba despre condominiile cu mai putin de 10 apartamente, in aceasta situatie, art. 45 prevede faptul ca presedintele poate fi si administrator. Insa, nu specifica in ce conditii poate fi administrator. Cu atestat, sau fara (cu certificat de calificare profesionala, sau fara).

La modul concret, presedintii sunt persoane din imobil. Prin urmare, este putin probabil ca ei sa fie administratori atestati. Exista unii care pretind ca legea le permite sa fie si fara atestat, interpretand art. 45 in aceasta directie.
Mie mi s-ar parea normal ca ei sa poata desfasura activitatea de administrator doar in baza atestarii, tocmai in conditiile legii 196/2018.