avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 559 soluții astăzi
Forum Activitate mesimfora

Activitate mesimfora

Bunicul matern si mama mea sunt decedati. Dupa bunic nu s-a facut succesiunea. De la el (mai are 3 copii in viata) a ramas niste pamant intr-o comuna. Nu am act de mostenire/proprietate, dar sunt obligata sa platesc anual impozit pt pamant. Cand nu am platit, mi s-a retinut din salariu. Primarul acelei comune mi-a spus ca trebuie sa ma adresez unui notar daca nu vreau sa mai platesc. Ce anume trebuie sa fac, ce sa cer notarului? Multumesc!
Răspuns la discuția impozit pamant
Ha,ha! Pe tata si pe sor-mea nu-i someaza nimeni. Culmea!:( Pe sor-mea nici n-are cum, e in SUA de 15 ani.
Răspuns la discuția impozit pamant
Dupa bunicul meu nu s-a facut succesiunea. Nu exista nicaieri in lumea asta un act in care sa se scrie : Cutarescu Viorica detine 1, 20, 2000 de mp sau 200 de ha de pamant.
Ignor scrisorile. Bun. Si se poate sa imi retina din salariu plata acelui impozit?
Răspuns la discuția impozit pamant
Dupa bunicul nu stiu. Dupa mama da, s-a dezbatut numai apartamentul nostru. Pamantul ala nu a fost mentionat, nu stim unde e, n-am fost niciodata in comuna aia, am fost oameni de asfalt, patrunjelul s-a luat numai din piata. Tatal meu traieste. Mai am o sora care locuieste de 15 ani in alta tara.
Discuție impozit pamant
Bunicul meu a cumparat in tineretea lui ceva pamant intr-o comuna. Dupa moartea lui, pe titlu de proprietate apar cei 5 copii ai lui, unul dintre ei fiind mama mea, de asemenea decedata de acum 10 ani. Ei bine, primaria acelei comune imi trimite de cateva luni la scoala unde lucrez, deci nu la domiciliu, ca doar eu nu locuiesc intr-o scoala, scrisori peste scrisori sa platesc impozitul pe pamant. Hartiile sunt scrise la calculator, dar se adauga de mana cu pixul numele meu si cota de 1/2. Ce inseamna aceasta cota? Ieri, scoala , de aceasta data nu eu, ci institutia, somatie pt poprire pe venituri, pe salariu. Este legal sa-mi retina acea suma din salariu?
Răspuns la discuția Curatenie scara blocului
Comisia de cenzori unde e? Pot sa ma adresez altcuiva, parca n-as vrea sa pierd nici timpul meu, nici pe al altcuiva, dar nici sa accept rolul de prost.
Răspuns la discuția Curatenie scara blocului
Stiu, am citit HG 1588/2007 care e actualizata. Problema e ca administratorul nu vrea sau nu poate sa inteleaga. Ce fac mai departe?
Revin la aceeasi discutie.
Rog pe cineva care stie exact cum stau lucrurile aici. Am citit raspunsurile, stiu despre cota parte indiviza. Dar vreau un raspuns clar, limpede, pt ca nu vreau sa ma fac de ras in justitie. Urmeaza sa se faca curatenie pe scara blocului. In bloc sunt in nr. egal garsoniere si apartamente cu 4 camere. Fiecare garsoniera si fiecare apartament trebuie sa plateasca cate 200 lei, deci suma totala s-a impartit in mod egal la cei 16 proprietari . Este corect? Am incercat sa vorbesc cu doamna administrator, I-am spus ca exista o HG care stabileste impartirea cheltuielilor, mi-a raspuns : acea HG nu conteaza, ca se tine cont de legile date de comisia de cenzori, de ce o deranjez si m-a dat afara. Ce pot sa fac? Daca in mod corect si legal am de platit o suma, o platesc fara probleme. Numai ca nu pot sa dau banii pe care mi-i cere cineva dupa cum are chef, in mod arbitrar. Va rog mult, cei din garsoniera trebuie sa plateasca o suma diferita de cei care au 4 camere? Da sau nu? Multumesc!
Plata curateniei, in sensul ca se va zugravi scara blocului, se va face in mod egal de catre toate familiile? Adica eu, o singura persoana intr- o garsoniera platesc exact la fel cu vecinul care sta intr-un apartament de 4 camere cu 5 membri?
Mama mea a primit acum multi ani ceva pamant de la tatal ei. Ambii sunt decedati. Acest pamant e detinut impreuna cu matusile mele. Nu ma intereseaza, nu e cultivat, nu am fost niciodata in comuna unde se afla. Nu detin pe numele meu vreun act de proprietate, doua dintre matusi au. Nu vreau sa platesc impozit. Cum pot sa procedez?