avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 697 soluții astăzi
Forum Activitate dadi68

Activitate dadi68

Casa este pe numele meu dinainte de casatorie. Dupa casatorie au rezultat 2 copii. In cazul ca mi se intampla ceva, sotul are drept la mostenire alaturi de copii? Ce proportie? Fratele meu are drept de mostenire rezervatoare?
Multumesc.
Taxa la notariat pentru contractul de comodat pentru masina este deductibila? MS!
Cu data de 27 martie 2012 am infiintat un CPI-asistenta medicala specializata . Am obtinut autorizatiile medicale si apoi m-am inregistrat la anaf(cif). Am depus declaratia estimativa pe venit real 220 parca. Ce urmeaza sa mai fac pana reusesc sa-mi gasesc o contabila?
In cat timp max. trebuie sa obtin registrul de plati/incasari si sa cumpar registrul unic?
Mentionez ca lucrez inca in sistemul bugetar cu 4 ore. As vrea sa-mi completez norma de lucru de 8 ore ...cum procedez cu asigurarile sociale? Cum fac contractul la ei?In cat timp tb sa fac contractul CASS ?Alti pasi? Multumesc anticipat!

PS: benzina este deductibila, in ce procent(am facut contract de comodat pe CPI pt masina).?
Către
Casa Judeţeană de Pensii ___________


Subsemnatul(a),_______________________________________________cu domiciliul stabil în_______________________, cod____________, str. _________________________, nr. ________, bl_____, sc. __, ap. __, tel.__________________, cu ultimul loc de muncă la ___________________________________________, dosarul de pensie nr.____________________, mandat ___________________________, având în vedere Deciziile nr. 223 şi 224 pronunţate în data de 13.03.2012 de către Curtea Constituţională referitoare la dispoziţiile art. 259 alin. (2) din Legea nr. 95/2006 privind reforma în domeniul sănătăţii ?care sunt constituţionale în măsura în care se interpretează în sensul că procentul de 5,5% se aplică numai veniturilor din pensii care depăşesc 740 de lei? vă rog să dispuneţi:
- ca din luna aprilie 2012 această contribuţie să fie calculată şi reţinută numai pentru veniturile din pensie care depăşesc 740 de lei;
- restituirea în luna aprilie 2012 a sumelor reţinute nelegal, indexate corespunzător, astfel:

Sumă lunară reţinută = 740 lei x 5,5% = 40,70 lei


Data Semnătura



nu mi-a luat si tabelul. O sa incerc sa rescriu:
ian 2011-suma=40,70,IPC=103,38,Suma actualizata=42,08 lei
febr.2011-suma=40.70,IPC=102,59,suma actualizata=41,75
.
.
martie 2012-suma40,70,IPC=100,suma actualizata-40,70
deci in total=619,64-suma totala de recuperat.

ajutati-ma sa pot posta si tabelul...ce varianta am sa incarc un doc.word...ca m-am blocat

NOTA; Daca Casa de Pensii nu da o rezsolutie pozitiva cererii abia atunci va puteti adresa instantei.