avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 746 soluții astăzi
Forum Activitate Lorisor

Activitate Lorisor

Daca am un SRL ..cu activitatea suspendata pe 3 ani ..mai platesc impozit forfetar in 2016? Am suspendat activitatea acum 1 an si jumatate adica in ianuarie 2014...deci...mi se aplica forfetarul in conditiile acesteaa????:(
Va multumesc frumos...am citit,nu se incadreaza la acel ajutor social pentru ca depaseste acea suma de 368...incaseaza din pensia de urmas 407 lei.
cred ca m-am exprimat eu gresit ..si imi cer scuze pentru eroare .vorbeam de pensia de urmas care o incaseaza...si vroiam sa intreb daca e cumva un ajutor dat cam de 120-130 lei acordat vaduvelor care nu s-au mai recasatorit ..au fost casatoriti peste 35 de ani..mama este nascuta in 19 martie 1946..
Răspuns la discuția Poate revenii la pensia ei?
In momentul decesului tatal meu era in somaj.La casa de pensii dosarul era in lucru pentru pensionare..Din somaj urma sa iasa la pensie .Nu ne-a mai venit nici o decizie de pensionare si nici cupon nu am pentru ca nu a apucat sa incaseze nici o pensie.Asa ca nu am unde sa ma uit cat era punctajul mediu anual al tatalui.Nu am decizie,nu am cupon.Cartea de munca a fost oprita la acea data la casa pensiilor.
Mama mea este vaduva de 11 ani.Poate beneficia de indemnizatie de urmas si daca da,ce trebuie facut? Sau care sunt conditiile pentru a se incadra la aceasta pensie? Mentionez ca nu s-a recasatorit...
Răspuns la discuția Dezbaterea mostenirii
Va multumesc frumos pentru raspunsuri,ati fost foarte draguta...Platile sunt la zi mereu .Si impozitul la casa si asigurarea locuintei absolut tot.Multumesc inca o data.
Răspuns la discuția Dezbaterea mostenirii
Am inteles ceea ce mi-ati explicat,va multumesc frumos si nu mai am nevoie de alte lamuriri pentru ca nu se pune problema de datorii sub nici o forma.V-as mai intreba ...legea ma obliga sa dezbat mostenirea? voi plati vre-o amenda ceva ca nu am facut asta in termen de 6 sau 12 luni? e vre-o problema ca in financiar inca figureaza tatal meu? Aica la inceputul anului cand ne vine acasa plicul cu impozitul pe casa vine tot pe numele tatalui chiar daca pe act este si mama trecuta..
Am si eu o intrebare ..cum trebuie sa procedez ..Tatal meu a decadat acum 10 ani,mama este inca in viata iar eu sunt singurul lor copil.Dupa decesul tatalui nu am dezbatut mostenirea cu mama pentru ca nu am vrut ca eu sa apar cu proprietati fie el si acel sfert mic care imi revine din apartamentul detinut de parintii mei ..E vre-o problema ca nu am dezbatut mostenirea? Sunt obligata sa fac asta? Daca nu o fac cat este si mama in viata pot avea probleme dupa ce decedeaza si ea? As vrea ca dupa moartea ei sa fac actele direct pe numele meu pana atunci nu ma intereseaza.Pot sta asa fara sa dezbat mostenirea?