avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 222 soluții astăzi
Forum Activitate crisalexa

Activitate crisalexa

Răspuns la discuția succesiune
Multumesc
Răspuns la discuția acceptare succesiune
Multumesc, dar am precizat expres ca fiica nu locuieste in Romania; ca sa nu mai spun ca desi tatal ei era bolnav, nici macar nu dadea vreun telefon sa intrebe ce face si mai mult, desi era in tara, nu a venit nici la inmormantarea lui. Asta dovedeste cat de mult i-a pasat de tatal cat era in viata. Iata ca s-a trezit brusc interesul dupa ce a murit. Asa ca despre ce ,, matura " vorbim aici? Legea a devenit cumva atat de flexibila? Nu intra in discutie si o latura morala a problemei? Nu e vorba de deschiderea succesiunii, Aceasta s-a facut in termen, e vorba despre acceptare, resp. de venirea in calitate de mostenitor. Intrebare (poate retorica) :de ce se mai fac legile, daca nu sunt respectate??
Răspuns la discuția acceptare succesiune
Multumesc pentru raspuns. V-as ruga sa imi explicati mai detaliat ce se intelege prin accept tacit. Va rog sa tineti cont de faptul ca atat fiica cat si mama ei nu locuiesc in Romania.
Am deschis succesiune dupa moartea sotului meu decedat acum un an. Din prima casatorie are o fiica iar noi avem impreuna un fiu. Fiica impreuna cu mama acesteia( fosta sotie) au venit la notar pentru succesiune la 3 zile dupa implinirea termenului de 1 an in care se poate accepta succesiunea. Notarul comunicase data limita pana la care se poate accepta succesiunea, deci ele fusesera informate despre acest termen. In aceste conditii, mai poate fi vorba de acceptarea succesiunii in termenul legal, cf. Cod Civil?
Discuție succesiune
Am deschis succesiune dupa sotul meu, decedat anul trecut. Apartamentul in care locuiesc este cumparat inainte de casatoria noastra, cand sotul meu era casatorit cu doamna X. Cota este 75% eu si 25% sotul meu.Ce drepturi are fosta sotie, d-na X, la acest apartament? Mentionez ca la succesiune vine in afara de mine, fiica sotului meu din prima casatorie si fiul nostru. Multumesc.
Răspuns la discuția Montare camere video pe bloc
Multumesc mult.
Răspuns la discuția Montare camere video pe bloc
Va multumesc pentru raspunsul prompt.
Asociatia de proprietari din blocul unde locuiesc se confrunta cu urmatoarea situatie:
Urmare a discutiei purtate si a acordului obtinut in cadrul Adunarii generale a proprietarilor, s-a intocmit un tabel si s-au luat semnaturi de accept de la majoritatea covarsitoare a proprietarilor pentru montarea unui sistem de camere video pe bloc ,indreptate spre intrarile blocului si spre parcari cu scopul de a proteja proprietatea privata, resp. masinile si locuintele celor din bloc.Cativa proprietari nu si-au dat acordul ,iar acum cand s-a procedat la achizitionarea si montarea sistemului,unul din proprietari someaza Asociatia sa demonteze sistemul pe motiv ca el nu si-a dat acordul si ca prin functionarea camerelor i se aduce atingere la dreptul la viata intima si privata...Se invoca diverse acte legislative ale PE si CE.Subliniez aici ca nu este montata nici o camera in interiorul blocului, pe hol sau pe scara acestuia.Intrebarea mea : Este justificata prin vreo lege aceasta solicitare? Asociatia de proprietari a procedat corect ? Ar trebui sa i se dea curs acestei solicitari venita de la un singur proprietar ?Va multumesc.