avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 198 soluții astăzi
Forum Activitate Ednis

Activitate Ednis

Buna ziua,
Suntem o societate comerciala cu obiect de activitate inchirieri spatii comerciale si avem doua contracte:unul pt. evacuare ape pluviale cu societatea X si unul pt. preluare apa meteorica canalizare cu societatea Y.
Apa meteorica nu este una si aceeasi cu apa pluviala,iar in acest caz nu ar trebui sa avem decat un contract?
Merci si asteptam raspunsul dvs.
Buna seara,
In data de 28.10.2013 am comandat online de la o firma din Piatra Neamt 6 buc. LED pt. iluminatul fatadelor de la Promenada Mall.In specificatia trimisa de cei de la firma vanzatoare este specificat ca aceste LED-uri sunt pt. iluminat fatade cladiri comerciale,etc.In data de 30.10.2013 am si platit proforma,dupa care ne-au sosit LED-urile.Dupa montajul acestora pe fatada mall-ului,ne-am dat seama ca sunt de putere prea mica,dar montajul l-am executat in data de 19.11.2013.I-am anuntat prin email ca dorim sa trimitem inapoi LED-urile,deoarece nu se potrivesc.Deatunci ne tot amana,ba ca ne trimit altele,etc.
CONCRET...mai pot face ceva... sa le returnez.sau altceva?
Merci
Răspuns la discuția Plangere penala
Am fost in audienta la prim-procuror si mi-a spus sa astept,sa mai trec,etc.
Chiar nu exista o alta cale?
Discuție Plangere penala
Buna ziua,
Am depus o plangere penala in luna mai a anului trecut(2012) la care nici pana astazi nu am primit un raspuns,desi am mai trecut pe la Parchet sa ma interesez de stadiul acesteia.
Ce pot face in acest caz?
multumesc
Acumceva timp,am vandut o masina Dacia unui vecin,fara contract de vanzare-cumparare.Acesta la randul lui,a vandut-o la fier vechi.Intre timp,vecinul respectiv s-a mutat,in schimb impozitul pe masina continua sa imi vina regulat mie.Ce ma sfatuiti sa fac in aceasta situatie?
Multumesc anticipat pt. raspuns.
Ce pot face in cazul in care de mai bine de un an nu am primit un raspuns din partea Inspectoratului de Politie la o sesizare(plangere penala)???Dupa ce am depus plangerea la Parchet, acestia mi-au trimis o notificare in data de 31.05.2012 prin care eram anuntat ca "se fac cercetari fata de numitul X..",precum si un numar de dosar.De atunci,nimic.Am aflat eu prin surse neoficiale ca dosarul a fost repartizat unui anume politist.In rest ,nimic.Ce ma sfatuiti sa fac?
Multumesc anticipat pt. raspuns.
Discuție Concediu odihna
Buna ziua,
Cu cat timp(zile) inainte trebuie notificat angajatorul pt. a putea beneficia de concediul de odihna legal?Eu din august 2012 nu am avut concediu de odihna si acum am facut cerere pt concediu si m-i s-a spus ca trebuie notificat angajatorul cu 30 de zile inainte,cf. art.148 alineat 4.Eu stiam de 5 zile,ei imi spun cu 30 de zile inainte.Mentionez ca in aceasta perioada am beneficiat doar de concediu medical(care expira acum pe 01.01.2013 si vreau sa il prelungesc in continuare cu concediul de odihna).
Multumesc pt. raspuns.
Răspuns la discuția Plangere penala sau proces?
Multumesc