avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 580 soluții astăzi
Forum Activitate Redondo

Activitate Redondo

Deci sa inteleg ca aplicarea 320 ind.1 se face doar incepand din 2011, si nu se aplica in faza cailor de atac...aici e vb de recurs cand a aparut legea si era inaplicabila .
Alta solutie mai exista pentru reducerea pedepsei ? Ma refer la revizuire sau macar o contestatie la executare ?
Multumesc !
Si daca ai fost condamnat la 4 ani inchisoare cu executare, cum pot beneficia de aceasta lege ? Inteleg ca nu s-ar mai putea face nimic, dar fapta e recunoscuta si totusi nu am beneficiat de reducerea de pedeapsa pentru ca am avut ghinionul de a incepe procesul penal in aprilie 2009.
Astept sugestii. Multumesc mult !
pai si e e corect ca cei ce sunt cercetati acum sa beneficieze de reducerea pedepsei iar cei ce au fost cercetati sa nu beneficieze ? Oare unde exista echitatea legii penale ?
Buna ziua. Sora mea a fost condamnata la o pedeapsa de 4 ani cu executare pentru un furt calificat. Hotararea a ramas definitiva la data de 20.01.2011. Nu a beneficiat de 320(1), iar acum se afla in penitenciar pt executarea pedepsei.

Ce putem face ca ea sa beneficieze de 320(1) pentru a scadea din 4 ani cat a luat initial la 3 ani, o pedeapsa mai rezonabila in limita legii ?

Multumesc mult !