avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 383 soluții astăzi
Forum Activitate ioanajm

Activitate ioanajm

Toate aceste documente le voi depune la Casa de Asigurari de Sanatate din orasul meu sau in orasul de care apartine sediul social al firmei angajatoare? In cazul in care nasc inainte de a reusi sa depun documentele necesare(inainte de 1 oct.), umesc.acestea pot fi depuse de o alta persoana?
Multumesc.
Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati din nou cu un raspuns: mi s-a prelungit contract de munca cu o luna, pana in 30 septembrie; acum sunt in prenatal si as vrea sa stiu daca dupa expirarea contractului trebuie sa depun eu dosarul la Casa de Asigurari de Sanatate sau de acest lucru se va ocupa fostul angajator tinand cont de faptul ca eu am intrat in prenatal la 1 septembrie, cat inca eram angajata lor ? Deasemenea as vreau sa stiu care sunt documentele care alcatuiesc dosarul pentru Casa de Asigurari, in cazul in care trebuie sa ma ocup eu de acesta.
Multumesc frumos.
O noua problema: cei de la Casa de Asigurari mi-au spus ca nu pot intra in somaj nici dupa ce imi platesc ei concediul pre si post natal si nici dupa CCC...
Va rog sa ma ajutati...multumesc.
Buna ziua,

Revin cu rugamintea de a ma ajuta cu informatii la urmatoarele intrebari:

1. Cu ce articol ar trebui sa primesc decizia de incetare a raportului de munca pentru a putea depune dosarul pentru somaj (mentionez ca am mai fost angajata la acest angajator si in perioada aug.2008- dec.2010, in aceleasi conditii - contract pe perioada determinata, iar decizia am primito in baza art 56(j) din Codul Muncii din acea perioada). Daca voi primi decizia in baza aceluias pot intra in somaj incepand cu 01.09.2012 sau 03.09.2012 avad in vedere ca 1 sept e sambata?
2. Apoi, daca voi intra in somaj, se poate ca in data de 05.09.2012 sa intru in concediu prenatal? In cazul in care intru in concediu prenatal care este modul de calcul al acestuia?
3. D-voastra imi spuneati in convorbirile anterioare ca as putea intra in concediu prenatal inca din perioada valabilitatii contractului de munca, urmand ca mai apoi sa duc concedile medicale la Agentia de Somaj pentru calculare si plata, insa de la somaj mi s-a spus ca nu exista aceasta posibilitate, decat dupa ce intru in somaj, altfel exista "suprapuneri" si nu mai pot intra in somaj daca sunt deja in condediu prenatal; s-a schimbat ceva in acest sens sau m-au informat gresit cei de la somaj?

Multumesc frumos pentru ajutor.
Multumesc pentru sfaturi.
As vrea sa va mai intreb, in cazul in care reusesc sa obtin o prelungire a contractului pana la finalul lunii octombrie, credeti ca ar fi ok? (avand in vedere faptul ca cel mai probabil in aceea perioada as fi in concediu postnatal, deci inca nu as beneficia de CCC);sau pana cand ar trebui sa mi se prelungeasca contractul pentru a evita orice problema?
In cazul in care as reusi sa ma angajez la o alta firma de la 1 septembrie, exista vreo lege care ar putea sa-mi interzica acest lucru, avand in vedere faptul ca la momentul respectiv as avea 8 luni de sarcina?
Va rog sa-mi spuneti care este varianta cea mai mai buna.
Multumesc frumos.
Multumesc tare mult pentru amabilitatea dumoneavoastra de a ma informa.
Deci, sa inteleg ca nu exista nici o modalitate de suspendare a contractului de munca (nici prin concediu prenatal si nici prin concediu medical) sau...? m- ar fi avantajat din anumite puncte de vedere...
Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati cu un raspuns in ceea ce priveste problema mea: sunt angajata pe perioada determinata din 01.09.2011 urmand sa-mi inceteze contractul in 31.08.2012(mentionez faptul ca am 12 luni lucrate fara intrerupere in ultimele 24 de luni). Sunt insarcinata in 18 saptamani, data probabila a nasterii este 06.10.2012, iar data de intrare in concediu prenatal ar trebui sa fie 06.08.2012. As vrea sa stiu daca situatia (contractul pe perioada determinata) imi permite intrarea in concediu prenatal(daca se suspenda contractul de munca incepand cu 06.08.2012) si daca voi beneficia de indemnizatia de crestere a copilului?
Multumesc pentru ajutor!