avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 538 soluții astăzi
Forum Activitate sclippi

Activitate sclippi

Răspuns la discuția Salariu detasati
Eu am aflat de la ITM ca firma 2 nu incheie nici un contract cu salariatul, raportul de munca desfasurandu-se in baza deciziei de detasare, Firma 2 a primit copie dupa dosarul personal al salariatului. Toate acestea sunt scrise si in decizia de detasare.
Buna ziua!

Apelez la bunavointa celor care stiu sa imi dea un raspuns.

Firma 1 detaseaza la firma 2 un salariat.
De la 1 ianuarie 2014 se modifica salariul minim.
Cine opereaza aceasta marire de salariu? Firma 1 nu poate sa faca nimic, pentru ca in Revisal salariatul are contractul suspendat pe perioada detasarii, iar firma 2 nu poate sa faca act aditional de marire de salariu, pentru ca nu are un contract cu salariatul, acesta aparand doar in declaratie si in statul de plata.

Va multumesc!
Răspuns la discuția Constructor neserios
Va multumesc!
Buna ziua tuturor!

Am nevoie de un sfat in urmatoarea situatie:

Parintii mei au semnat un contract cu un constructor pentru ridicarea unei case si renovarea alteia. Au dat avans cum au convenit in contract, dar nu au primit chitanta pe avans, Urma ca lucrarile sa fie gata in 20 august. De ceva vreme, contructorul a tot cerut diverse sume de bani ( din banii pe care trebuia sa ii primeasca la finalizarea lucrarii), cu motivul ca ii este bolnava fetita, ii este bolnava sora, etc si parintii mei, milosi si oameni cumsecade, i-au dat omului, daca avea nevoie. Vinerea trecuta i-a anuntat ca nu mai are bani de materiale, desi stabilisera de la inceput pretul contractului si ei i-au dat acestuia banii de matriale la inceputul lucrarii. Tata a zis ca nu-i mai da nimic pana nu termina lucrarea, ca asa au convenit. Constructorul si-a luat toate sculele si a disparut. Azi au reusit sa il gaseasca la telefon si le-a spus ca el nu are bani de materiale si daca tata nu ii da banii toti acum, el nu mai are cu ce sa lucreze. Tata a ramas la prima decizie, ca ii da cand e gata si i-a mai spus ca daca nu se poate rezolva problema amiabil, o sa vedem ce putem face, probabil in justitie. Apoi constructorul i-a zis ca el de unde are garantia ca va mai primi banii la sfasitul lucrarii si ca daca asta cu justita suna a amenintare, lui nu ii este frica de nici o justitie.

Acum, ma gandesc eu, daca exista un contract, cum se intreaba constructorul daca are garantia ca isi va primi banii? Plus ca ai mei i-au tot dat banuti, i-au dat chiar parte din ultima transa, pe care ar fi trebuit sa i-i dea la sfarsit. Deci era clar ca ii dadeau toti banii. Ca depind de el, pana la urma, nu?

Intrebarea mea este: Ce putem face? Unde pot sa merg sa il reclam? La OPC? La fisc? La Inspectoratul de stat in constructii? Habar nu am!
Ce sa fac?

Va multumesc pentru timp si atentie!
Buna ziua,

Doresc sa infiintez un SRL, microintreprindere neplatitoare de TVA, care va face achizitii din UE, pe care le va vinde on-line in Romania.
Intrebarile mele sunt:
1. Trebuie sa ma inscriu doar in ROI, sau sunt obligat sa trec la platitori de tva? Cand achizitionez de afara, ce date trebuie sa ii dau furnizorului ca sa imi faca factura? Am vazut ca unii cereau "VAT registration number" sau " EU VAT number".
2. Atunci cand o persoana cumpara ceva din magazinul meu online, eu ii voi face o factura, iar produsul va fi trimis prin corespondenta, cu plata ramburs. Nu pot sa emit nici bon, si nici chitanta. Cum procedez?
3. Daca fac contract cu o firma de curierat, eu voi incasa de la cumparator si valoarea transportului. Voi plati 3% impozit si pe valoarea transportului?
4. Ce fel de gestiune trebuie tinuta?

Va multumesc tuturor! ::worthy:
Am inteles. Multumesc!
In acel caz, firma a platit salariile.
Sa inteleg ca daca firma nu plateste salariile la solicitarea Itm, ramane sa ii actionez in instanta.
Va multumesc, am inteles.

Mai am o nelamurire...Acum cateva luni, o firma nu a platit salariile angajatilor, iar acestia s-au dus la ITM si au facut sesizare, ITM-ul a dat un avertisment firmei, in care scria ca in termen de x zile sa vina cu statele de plata semnate. Firma le-a dus nesemnate si ITM-ul a dispus plata salariilor + o amenda.
Cu ce difera situatia mea?

Va multumesc!
Buna ziua,

In cazul demisiei cu art 81, lit 7, mai pot apoi sa fac sesizare la itm ca nu mi-am incasat salariile restante?

Daca demisionez cu art 81, lit 8, trebuie sa sesizez neaparat itm?

Vreau sa plec la alt loc de munca, si nu stiu daca de aici imi voi recupera banii... Incerc sa discut cu seful meu si nu as vrea sa ajung pe la itm cu probleme si tot felul... Dar avand in vedere ca am o suma considerabila de recuperat... S-ar putea sa ajung la asta, daca nu voi primi banii.

Va multumesc pentru sfaturi, apreciez!
Ok.... deci nu mai pot sa fac nimic, da? :| Ei raman cu pozele mele, si cu datele mele personale si eu nu mai pot interveni in nici un fel. Nasol. Altadata o sa fiu mai atent pe ce site-uri in fac cont si ce postez...
Va multumesc pentru raspuns!