avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 591 soluții astăzi
Forum Activitate AlexVasile

Activitate AlexVasile

Tu ai o problema. :slap:

Apreciez ca ai incercat sa ajuti, dar stilul tau sarcastic de a ajuta oameni chiar enerveaza.

Nu stiu cat de linistit poti sta 4 luni fara carnet daca esti in tara. Interesant.

Vad ca nu te poti abtine si o cam dai in paranoia.
1. Asadar, dupa tine, daca permisul iti este suspendat pt. consum de bauturi alcoolice pt. ca ai avut 0,11 (vad ca-ti place valoarea asta - se trage de la 2 beri, btw), ti se suspenda permisul pe 90 zile + 30 zile (de fiecare data cand nu treci testul).

Logica ta: 90 zile + (30 zile * x) = y (unde x este numarul testelor 13/15 date si nepromovate, iar y este numarul total de zile de suspendare)

Iti arat si un exemplu in caz ca nu reprezinta un punct forte cunostintele la mate:
90 zile + (30 zile * x) = y
x = 0 (pentru ca nu ai picat testul)
deci
y = 90 + 0
y = 90 zile de suspendare

Sa spunem ca esti atat de incapabil incat nu poti sa treci testul ala.
Pai mie imi suna a permis mai mult anulat decat suspendat.
Suspendat ar trebui sa fie pe o perioada de timp determinata. Tu daca pici testul incontinuu, inseamna ca e ca si cum ai avea permisul anulat. Iar daca e sa interpretam legea dupa cum spui tu, inseamna ca ai voie sa dai doar o data pe luna acel test.

Daca ar fi sa luam in considerare situatia in care am fost eu + logica ta, ar insemna ca eu daca vin in tara doar o luna, si in luna aia dau examenul si-l pic, permisul meu va fi suspendat inca 1 an de zile pana ma intorc din nou si mai incerc o data, corect?

Practic e mai rau decat daca as avea permisul anulat sau suspendat pe un an. (am auzit ca in anumite cazuri de dosar penal, ti se poate suspenda 1 an de zile)

2. De ce m-as duce eu sa fac constestatie la tribunal (dupa 1 an de zile) ca sa-mi recuperez permisul?! Nu-i mai usor sa dai examenul?

3.
aceeasi valoare in aer expirat 0,11, plecat tot la studii in strainatate, difereau doar nickul userului si lunile

Mai lasa CSI-ul, Criminal Minds si alte seriale care-ti provoaca o gandire obsesiva si suspicioasa.
Nu spun ca nu e bine sa nu ai o doza de suspiciune in ceea ce auzi/vezi. Dar invata sa gandesti rational si sa accepti atunci cand nu ai dreptate.
Nu spun chestia asta fara argument :)
Ti-a spus domnul avocat, din experienta, ca nu e cum spui tu, tu tot pe-a ta o tii.

PS. Din punct de vedere logic, avand in vedere situatia prezentata si rezolvarea ei, cate luni crezi ca a fost suspendat?

PS2. Logica din lege (sau, ma rog, dupa cum este aplicata):
y = 90zile + (30zile * x)
unde x poate fi doar 0 sau 1 (iar in anumite cazuri, prezentate in lege, -2).
-2 si 0 reprezinta promovat, iar 1 reprezinta picat/neprezentat.
cyan, presupun ca esti vreun student la drept.
Nu te mai agita aiurea, mi-am recuperat permisul fara niciun test 13/15.
Regula e ca trebuie sa dai acel test daca vrei sa ti se scurteze perioada de suspendare la o luna sau, in cazul in care nu poate fi scurtata din motivele prevazute de lege, daca vrei sa ai doar 90 de zile suspendare.
Daca nu dai testul, ti se mai adauga 30 zile, iar perioada de suspendare devine de 120 de zile in loc de 90 zile.
:)
Daca ai fi citit mai atent, ai fi inteles ca eu nu sunt in tara acum. Datorita unei situatii mai complicate, ar trebui ca eu sa conduc de la granita pana in orasul meu, de aceea intrebam daca permisul meu se considera in continuare suspendat sau nu.

Iar daca vreau eu sa conduc fara permis (in cazul in care nu mai este in continuare suspendat) este total decizia mea. Si mentionez ca atunci cand spun fara permis, ma refer la a nu avea permisul asupra mea, fizic, iar el sa fie nesuspendat.

Tot nu am primit un raspuns clar la intrebare.
Avand in vedere ca am avut doar 0.11 si prin asta nu am comis o infractiune (din ce reiese din citatele de mai sus), permisul meu este in continuare suspendat sau nu?
Intreb chestia asta pt. ca am auzit diferite pareri de genul: permisul este suspendat pana te prezinti la sectia de politie cu procesul verbal si il ridici.

Intreb pe acest forum pt. ca doresc un raspuns competent si sigur.

Va multumesc.
Va multumesc pt. raspuns, dle Patrascu Razvan.

As dori totusi sa clarific si ultimul aspect: permisul meu este in continuare suspendat pana cand ma prezint la politie sa il ridic? Sau pot sa conduc linistit fara permis si sa risc doar o amenda?
O astfel de amenda ar fi de suportat, dar o amenda penala nu. :)
As dori, totusi, un raspuns mai clar la intrebare, daca se poate.

Multumesc.
Buna ziua,

Permisul mi-a fost suspendat pe la mijlocul lui iulie 2011 pe fondul consumului de alcool (0,11). Suspendarea a fost pe 3 luni + 1 luna din cate am inteles.
Eu in august am plecat la studii in strainatate, iar acum urmeaza sa ma intorc in Romania prin iunie-iulie.

Intrebarea mea este: pot conduce in tara pana cand ajung in orasul meu sa-mi ridic permisul? Este considerat tot suspendat chiar daca perioada de suspendare a trecut?

Va multumesc anticipat pentru raspunsuri.