avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 228 soluții astăzi
Forum Activitate cristina_anghel121

Activitate cristina_anghel121

Buna ziua,

Eu am facut plangerea si am trimis-o prin posta la Agentia de plati si Inspectie sociala a Mun Buc (adresa o gasiti pe net), cu confirmare de primire pentru a nu trebui sa stau la cozi si a risca sa fiu refuzata.
Modelul de contestatie l-am luat tot de pe net si l-am adaptat la problema mea, iar legea pe care o puteti invoca este cea scrisa mai sus: nr.126/2014 (o gasiti la Documente utile).
Sper ca v-am putut fi de folos.

Sarbatori fericite!
Multumesc pentru raspuns. O sa depun o contestatie la Agentia pentru plati si inspectie sociala a Mun Buc S4, in baza legii trimise de dvs.
Buna ziua,

Am primit o somatie de plata si un titlu executoriu, pentru incasarea unor drepturi necuvenite in valoare de 2.007 ron, reprezentand indemnizatia de crestere copil pentru perioada 02.12.2013-31.12.2013 (bani pe care eu ma indoiesc sa-i fii primit deoarece nu am talonul respective si nici suma trecuta nu este aceeasi cu cea primita ca indemnizatie in lunile anterioare: 2.074 ron).
In perioada 18.03.2013-30.11.2013 eu am fost in concediu de ingrijire copil iar din 02.12.2013, m-am intors la munca, am depus toate actele pentru primirea stimulentului de insertie si am primit si decizia aferenta. Copilul a implinit un an in data de 22.01.2014, iar eu m-am intors la munca mai devreme cu o luna si 21 de zile, ramanand sotul cu copilul acasa dar fara a beneficia de indemnizatie.

Ce as dori sa stiu este daca si unde pot depune contestatie impotriva acestei decizii, deoarece aceasta greseala, daca intradevar asa a fost, nu a fost din cauza mea, eu anuantand din timp intoarcerea la munca, iar eu nu am cum sa returnez acesti bani toti odata….
Astept cu mare interes raspunsul dvs.
Multumesc anticipat.