avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 211 soluții astăzi
Forum Activitate simina_1968

Activitate simina_1968

Răspuns la discuția credit neachitat
Ieri am primit mesaj de la o firma de recuperare, mereu alta, sa-i sun urgent. I-am sunat si mi-au spus ca daca platesc azi o rata nu da dosarul la executor asa incat ma ajuta un frate si o voi achita sa nu se agraveze situatia. Eu credeam ca banca va intra pe salarii si isi va incasa rata dar ideea de sechestru pe bunuri si executare imi da fiori. As dori sa-mi mai lamuriti un aspect : daca eu cu ajutorul alor mei achit acest credit pana la final si apoi fac partajul masina asta cumpartata din credit cum se imparte ? Se va tine cont ca eu am achitat-o singura din momentul despartirii in fapt sau cum se va calcula ? Ex sotul meu e un avar insetat de bani care va incerca sa scoata de la mine cat mai mult. Eu oprindu-ma din plata ratelor credeam ca macar asa intra banca pe salarii si il determina cumva si pe el sa achite din credit dar tot importriva mea se intorc toate.
va multumesc.
Răspuns la discuția credit neachitat
eu astept si sper ca banca sa-i faca si lui poprire pe salar pentru ca rata de 185 euro si eu castig 800 lei nu pot acoperi singura datoria . Daca banca ne-a trecut soldul 4550 euro pe notificare scadenta anticipata asta inseamna ca nu mai putem achita in rate ? Ei cand zic executare asta inseamna ca pot face popriri pe salarii ? Sau executare = vanzare bunuri mobile, imobile ce-or fi...nu inteleg termenii astia juridici.
va multumesc !
Răspuns la discuția credit neachitat
Va multumesc pentru raspuns. Daca e asa incep sa ma linistesc caci daca se fac popriri pe salarii din al meu cat se poate si din al lui mai mult caci castiga mai mult atunci sper ca procedura nu merge mai departe. Banca ar putea sarii peste aceasta etapa si sa trimita executor pe bunurile proprii ? Ar trebui sa-mi angajez un avocat sau sa las lucrurile sa curga de la sine ? Eu nu mai acopar din venitul salarial rata dar nici nu sunt linistita, mi-e frica sa nu fiu pusa in fata faptului implinit si sa ma trezesc ca-mi executa casa mostenire de la parinti. Cu ex-sotul meu mai am un apartament in care locuieste el si care nu s-a partajat caci nu am avut bani sa deschid procedura. Eu as vrea sa urmareasca banca si pe el nu numai pe mine. I-am oferit lui masina si sa achite el ratele in continuare dar nu accepta. Sfatuiti-ma ce sa mai fac ?
Răspuns la discuția credit neachitat
Va multumesc pentru raspuns dar as fi dorit raspuns mai detaliat.
Daca banca se indrepata catre mine pe ce merge mai intai : pe salariu, bunuri mobile sau pe imobile, care e ordinea ?
Si daca eu am casa parinteasca bun propriu mostenire de la parinti, banca se indreapta impotriva mea daca nu-mi poate retine din salariu sau daca masina nu acopera soldul creditului ? Pe co-debitor merge numai daca nu poate incasa de la mine datoria ?
Buna ,
am un credit pentru nevoi personale la care sotul meu e co-debitor si din care ne-am cumparat o masina. O perioada de timp am achitat ratele din chiria apartamentului caci locuiam la ai mei, apoi am divortat. Timp de trei ani am achitat singura ratele, masina e la mine, iar din ianuarie 2012 am incetat plata ratelor. Am instiintat banca ca situatie mea s-a schimbat, am divortat, mi-a scazut salariul si nu mai pot achita rata caci salarul e mai mic decat rata la banca si am cerut bancii sa se indrepta asupra ex-solului meu care castiga mai mult si in ideea ca creditul a fost luat de ambii si vom partaja bunurile respectiv masina. Eu ce ma sfatuiti sa fac ? Banca se poate indrepta numai importiva mea ? Daca am si bunuri proprii si bunuri comune cu ex-soltul meu importiva carora se va indrepta banca ? El ca si co-debitor nu are nici o obligatie ? Am tot primit telefoane si somatii de la firme de recuprerare dar acum banca mi-a trimis o notificare scadenta anticipata prin care ma informeaza ca figurez cu debit restant+dobanzi+penalitati si ca daca nu platesc initiaza procedura de recuperere pe cale silita a datoriilor. Ce e asta, poprire pe salariul meu ? Sau daca am salar mic merg pe co-debitor sau ma urmaresc numai pe mine ? Va rog ajutati-ma cu niste raspunsuri !
Va multumesc !