avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 266 soluții astăzi
Forum Activitate cristina251271

Activitate cristina251271

Buna ziua,
As avea nevoie de o opinie privind urmatoarea speta:
O microintreprindere infiintata in 2007,in Ro,inregistrata in scopuri de TVA,avand ca obiect de activitate cod caen 4631-Comert cu ridicata al fructelor si legumelor doreste sa importe din Serbia fructe si legume prelucrate/conservate.
Care este tratamentul TVA pentru aceasta operatiune,ce taxe vamale trebuie sa plateasca si ce implicatii fiscale/obligatii declarative are societatea privind legislatia din Ro.

Multumesc
Buna dimineata,
As avea nevoie de o informare privind un import fructe conservate din tari non-UE.
Ce taxe trebuiesc platite,care este procedura la vama ,cadru legislativ si tot ce mai stiti legat de acest import non-UE.
Va multumesc anticipat!
Va multumesc mult pentru raspunsuri.
Am rugamintea sa ma lamuriti ce pot face deoarece in martie 2013 bebelusul meu implineste 1 an iar angajatorul actual mi-a spus clar ca "departamentul este full" si ca nu mai are loc pentru mine.Postul meu exista insa este ocupat de altcineva.Ce pretentii pot sa cer de la angajator?Trebuie sa ma angajez pana in martie 2013 pentru a beneficia de stimulentul de insertie sau este mai bine sa astept martie 2013 si sa cer compensatii de la angajator?In ce constau aceste compensatii?Nu stiu exact ce drepturi avem noi mamicile dupa actuala legislatie.Va multumesc anticipat.
Va rog,ce parere aveti de cele de mai sus?ma refer la raspunsul celor la care sunt inca angajata,multumesc
am primit de la angajator ccm iar raspunsul lor a fost urmatorul: rationamentul lor a fost ca din moment ce nu mai sunt activa nici abonamentul de med.muncii nu mai este activ (celelalte beneficii ale abonamentului fiind oferite de clinica pentru a face abonamentul mai atractiv), in oferta de angajare fiind prevazut ca beneficiu doar medicina muncii la clinica respectiva.Ce parere aveti,pe perioada cic nu mai beneficiez nici de medicina muncii ?
Răspuns la discuția Infiere copil
copilul are deja 13 ani si sunt recasatorita de 4 ani,timp in care am construit o casa,avem tot ce ne trebuie,relatia dintre ei este foarte solida,doresc amandoi acest lucru insa vom discuta toti trei si daca exista si acesta portita eu merg inainte,multumesc tare mult pentru sfat.
da,da,am cerut copia contractului,in caz ca ma refuza o sa apelez la itm,multumesc tare mult pentru informatii.
Răspuns la discuția Infiere copil
Va multumesc pentru raspuns,banuiam ca trebuie si consimtatantul ceiluilalt parinte.
Discuție Infiere copil
Buna ziua,
As vrea sa va intreb daca,in urma unui divort,un copil care a fost incredintat mamei spre crestere si educare poate fi infiat de catre actualul sot al mamei? Fac mentiunea ca tatal natural nu si-a respectat obligatiile de parinte impuse de hotararea judecatoreasca,respectiv:programul de vizitare si pensia alimenara (este vorba de peste 2 ani ).

Multumesc,
Cristina