avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 595 soluții astăzi
Forum Activitate Ihesselink

Activitate Ihesselink

Buna ziua. Am dreptul la 30 de zile de recurs(apel) de la o hotarare civila judecatoreasca.
Unde pot gasi un model de apel, sau recurs pentru completare?

Multumesc
Va multumesc tare mult pentru raspuns. O zi placuta va doresc!
Da. Mai exact covrigarie. Pretul si gramajul este fix la produsele din lista
Covrig cu mac - 85 gr- 1 leu, covrig cu ciocolata -110 gr- 2 lei..etc..
Asa apar in lista de preturi.

Vreau sa stiu daca sunt obligat sa mentionez si gramajul la fiecare produse si pe bonul fiscal.
Buna ziua. in afara listei de preturi, unde este afisat gramajul si pretul, este obligatoriu ca pe bonul fiscal sa fie mentionat gramajul produsului?
De exemplu: covrig cu ciocolata -110 gr- 2 lei?
Eu la toate restaurantele/pizzeriile etc, nu am vazut gramajul pe bonul fiscal ci doar pe meniul de produse.

Chiar si bauturile apar pe bon fiscal in felul urmator: limonada cu ghimbir - 7 lei, fara sa fie mentionat litrajul.

Daca ma poate lamuri cineva in privinta asta. Multumesc !
Am facut o modificare in revisal si incerc sa urc registrul pe portalul reges.inspectiamuncii.ro.
Site-ul nu se mai incarca deloc.
E vreo problema generala, sau doar la mine e problema. Am incercat sa intru de pe 2 browsere de internet.
Buna ziua. Ma confrunt cu o situatie. Am avut un angajat pe care l-am angajat in luna iulie pe o perioada nedeterminata. Din cauza unor probleme personale ale respectivului, am ajuns de comun acord sa incheiem contract prin acordul partilor cu data incetarii de 12 septembrie.
In acest moment, din cauza unor alte probleme de ale respectivului, l-am reangajat printr-un nou contract de munca pe o perioada nedeterminata cu data de incepere de maine, 21.11.2013.
In acest caz, voi fi nevoit sa fac o noua fisa de aptitudini sau noi seturi de analize medicale, chiar daca cele de la prima angajare din iulie inca sunt valabile?
Va multumesc!
Multumesc. Deci doar daca depasesti un numar de 20 de angajati intr-o firma vei fi nevoit sa inchei un contract colectiv de munca.

Multumesc inca o data!
Buna ziua. Care este numarul maxim de angajati pe care il poti avea intr-o firma fara a fi nevoie sa inchei contract colectiv de munca? Multumesc!
Răspuns la discuția Control ITM + amenda
Multumesc pentru opinia d-voastra!
Răspuns la discuția Control ITM + amenda
Atunci ce imi recomandati sa fac in acest caz? Nu exista alta bresa in justitie cu care sa scap de amenda? multumesc