avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 528 soluții astăzi
Forum Activitate beghean

Activitate beghean

Buna,am datori la stat de aproximativ 15000lei.
Respectiv o condamnare penala acum multi ani si bani au ramas ca datorie la anaf.
De curand am fost sa-mi scot cazier fiscal pentru a înființa un srl.
Daca urmeaza sa incasez bani prin transfer bancar pe firma imi pot fi opriti bani?
Mentionez ca eu in momentul actual am propiere pe conturi etc.(adica nu am.mai fost la un bancomat de foarte mult timp stiind ca am propire.
Se poate pune propiere si pe conturile firmei din cauza mea ( eu fiind administrator)
Multumesc
Multumesc de raspuns.
Buna , am prins o lucrare in domeniul construcții urmeaza sa incheiem un contract, dar clientul vrea sa plătească bancar.
Eu cum dau chitanța ca nu primesc numerar.
Sau cum.se procedează cand plătește bancar.
Semnam contract emit factura si .....?
Doresc sa-mi autorizez 2 coduri caen secundare la un srl si nu stiu care sunt pasi.
Ce trebuie sa complectez,de unde dowloadez formular,cum complectez,unde depun?
As fi foarte bucuros daca m-ati putea ajuta .
Multumesc mult.
Nu stiu ce contract sa compun.
Am cumparat de pe internet un cd cu mai multe modele de contracte.
De curand am facut o oferta unei persoane fizice si este de acord,dar dansul doreste un contract si garantie.
Ce fel de contract sa fac?
De antepriza,sau de lucrari constructi.
PS: lucrarea este in domeniu constructi(hidroizolatii).
Multumesc
Mulțumesc

Adrian ALBU a scris:

Dacă în actul constitutiv aveți acel cod CAEN, trebuie să autorizați acea activitate, autorizarea făcându-se tot la Registrul Comerțului. Dacă nu aveți în actul constitutiv codul, trebuie să solicitați suplimentarea și cu acel obiect de activitate și să autorizați activitatea.

Buna detin un srl cod caen 5610 restaurante.
Doresc sa efectuez pe acelaș srl si lucrari de constructi respectiv cod caen 4120.
Pe certificatul constatator exista acest cod caen.
Trebuie sa merg la onrc pt ceva documente in plus?
Sau cum.sa fac sa lucrez pe aceeasi firma si cu alt cod caen concomitent.
Mulțumesc
Răspuns la discuția Contabilitatea in constructii
Multumesc

Ionut.ion a scris:

1.Apelati la forumurile de pe net pentru a gasi lucrari. Sau la firmele mari si lucrati ca subcontractor... Sau cautati in SEAP si poate "prindeti" vreo lucrare pentru o institutie a statului...
2. Faceti o oferta.. Va intelegeti la pret si conditii... preluati lucrarea.., nu va intelegeti... nu o preluati.
3. Prin negociere... faceti devizul lucrari, vedeti care sunt conditiile, cat va costa pe dvs. executia ( salariile oamenilor, consumabilele, taxele la stat, profitul, etc.) si faceti o oferta.
Sau, daca lucrati ca subcontractor, vedeti care este oferta contractorului principal, faceti calculele si, daca merita, acceptati lucrarea..., daca nu... incercati sa mai negociati sau renuntati...
In SEAP gasiti deja un Caiet de sarcini si un pret ce il poate plati institutie... si la fel, calculati si decideti...
4. Cred ca aici va poate ajuta un contabil...
.5. am vb. despre asta la punstul 3...

Buna,am lucrat o perioada de 6 ani in constructii si de curand m-am hotărât sa-mi fac propria firma.
Daca ma puteti ajuta care sunt etapele unui anteprenor?
1.pt firma am apelat la un cabinet de avocatura
2.cum preiau lucrarile?
3.cum fac o oferta.
4.cand inchei un contract emit si factura? D si chitanța?
5.cum fac un deviz

Problema este ca meserie stiu, partea cu actele mai putin(orice se invata).
Multumesc
Discuție SRL dezastru
Buna,un srl a fost infiintat in anul 2015 timp de 3 luni a dus toate facturile la contabila si a platit ce avea de platit.
Dupa, aproximativ 4 ani de activitate nu a mai fost inregistrat nimic, bilant ,carti de munca neplatit ,facturi factuti nu existau.
Omu si-a revenit din nebunie si ar dori sa indrepte situatia.
Care sunt solutile daca sunt...
Cred ca a intrat si pe tva...