avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 672 soluții astăzi
Forum Activitate Razvanbr

Activitate Razvanbr

Multumesc pentru raspuns cred ca asa voi proceda . Suma data garantie am primit-o inapoi dar totusi ei au un contract semnat de mine si copii de pe actele mele . Sa vedem cum vom incheia c.i.m. O zi bu
Buna Ziua ! Sunt din Braila in cautarea unui loc de munca . Am fost chemat acum trei zile la un interviu totul a decurs ok . A doua zi am fost sunat ca am fost selectat pentru postul respectiv, este vorba despre o firma din bucuresti din domeniul distributiei pentru consumabile pentru hoteluri. Deci am fost sunat (de directorul de la buc al firmei) ca am fost acceptat si sa ma intalnesc cu persoana cu care am dat interviu(o domnisoara dir zonal) la o banca pentru a semna contractul de munca. De ce la banca pentru ca urma sa primesc si masina de serviciu si trebuia sa depun o garantie de 800 de RON pentru masina suma urmand sa fie inapoiata dupa 15 zile perioada de proba. Ok am mers m-am intalnit cu persoana, au mai venit 3 baieti care erau in acceasi situatie cu mine am depus in cont banii, am dat copii de pe buletin si permis de conducere, si am semnat contractele. Totul ok toti fericiti de noul job chiar am mers la o cafea impreuna.Domnisoara director de zona a spus ca a doua zi urmeaza sa soseasca masinile in braila sa le luam in primire si de vineri(asta fiind miercuri) sosea un coordonator de la buc sa facem un curs urmand ca de luni sa incepem treaba la program normal(contractul este semnat cu data de miercuri si se specifica ca activitatea incepe de luni). Ok A doua zi suntem sunat de domnul director de la Bucuresti sa ne spuna ca masinile au sosit in Braila dar ca nu au iesit numerele negre sunt inca cu numere provizorii si ca o sa ne intalnim luni cand incepem treaba sa le luam in primire si ca cursul de formare din weekend se amana pt sapt viitoare. OK =D> Astazi vineri sunt sunat de domnisoara directoare zonala si imi spune scurt ca totul a picat :O, ca asteptau o finantare care nu a venit si ca nu se mai pot extinde si ca o sa-mi trimita garantia masinii inapoi si gata . Am intrebat-o ok dar avem un contract semnat, raspunsul a fost ca pot sa-l rup ca nu mai e valabil ca nu a fost inregistrat in Revisal. #-o In ordinea asta de idei si sperand ca o sa primesc banii si nu am fost inselat ce pot face pt faptul ca am fost incurcat (intre timp am renuntat la alte interviuri?) Exista o cale legala prin care sa fiu despagubit macar pt timpul pierdut cu ei? Va multumesc si scuze ca am fost asa lung